Światowy Dzień Futbolu. Za co kochamy piłkę nożną?
Tysiące na stadionach i miliony przed telewizorami. Do tego łzy szczęścia, gorycz porażki i ogromne nerwy. Piłka nożna to dyscyplina, która przyciąga jak magnes. Co takiego ma w sobie ten sport? Jak to się dzieje, że największe stadiony świata są zapełniane po brzegi wiernymi kibicami?
10 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Piłki Nożnej. Święto piłkarzy oraz kibiców zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Foto: Shutterstock
W wielu krajach piłka nożna uchodzi za najpopularniejszą dyscyplinę sportową. Futbol to jedna z najstarszych gier w piłkę. Jest nie tylko rozrywką, ale też odzwierciedleniem charakterów narodowych. Każde państwo posiada bowiem swój własny styl gry.
Fala emocji
– Stadion działa na ludzi jak igrzyska. Kibicujemy naszym, chcemy, by wygrywali, utożsamiamy się z nimi i pokładamy w nich nadzieję. Bardzo cieszymy się, gdy nasza drużyna wygrywa, ale też smucimy się porażką. Towarzyszą nam skrajne emocje – wyjaśniała Katarzyna Selwant, psycholog sportowy.
Jak mówią eksperci, piękno futbolu polega również na tym, że do gry nie potrzeba wiele. Wystarczy piłka, kawałek murawy i wygodne buty. – Ta gra jest szalenie popularna. Osobiście widziałem, jak w Afryce gra się na zwykłym, udeptanym polu. Bramki są zrobione ze ściętego drewna i nie zawsze wyglądają jak idealny prostokąt. Tak naprawdę niewiele trzeba oprócz piłki – mówił Dariusz Królikowski z Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej.
Fani i kibice
Chętnych do śledzenia piłkarskich rozgrywek nie brakuje. Fanów przybywa, a najbardziej wierni kibice z chęcią śledzą losy drużyn, kibicując z trybun. – Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy niemały problem, żeby zapełnić Stadion Narodowy. W tej chwili niezależnie od tego, jaka drużyna gra, wszystkie miejsca są sprzedane – zaznacza Artur Mądrzak z Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej.
Zainteresowanie jest także widoczne wśród najmłodszych. – Widzimy proces zainteresowania piłką nożną. Co ciekawe, nie tylko wśród chłopców, ale też u dziewczynek. Popularność piłki nożnej utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie, a my cieszymy się mnóstwem dzieci, które chcą do nas dołączyć – przyznał Marcin Harasimowicz ze szkółek piłkarskich Legii.
Czytaj także:
- Wychowanie młodego piłkarza. Ile kosztuje? Z czym trzeba się liczyć?
- Robert Podoliński: Po prostu chciałem być trenerem
Jak radzić sobie z porażkami?
– Tym, którzy mocno przeżywają porażki i są bardzo rozczarowani, radzę, aby dali sobie kilka dni luzu i spokoju. Czas leczy rany. Należy sobie zadać pytanie, czy to zmienia coś w naszym życiu? Najczęściej po każdym meczu zaczynają się przygotowania do następnego i na tym właśnie polega piękno sportu – podsumowała Katarzyna Selwant.
Grę o zasadach zbliżonych do dzisiejszych znano w Chinach już ponad dwa tysiące lat temu. Jedne z pierwszych doniesień o rozgrywkach można znaleźć w pismach datowanych na niespełna pół wieku przed naszą erą. Piłka nożna, jaką znamy obecnie, to dyscyplina wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Najstarszym klubem na świecie jest FC Sheffield założony przez dwóch brytyjskich oficerów w 1857 roku.
Łączy nas piłka od 100 lat! Najbardziej emocjonujące momenty / Łączy nas piłka
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 10.12.2021
Godzina emisji: 6.50
zch