Światowy Dzień Futbolu. Za co kochamy piłkę nożną?
2021-12-10, 07:12 | aktualizacja 2021-12-10, 14:12
Tysiące na stadionach i miliony przed telewizorami. Do tego łzy szczęścia, gorycz porażki i ogromne nerwy. Piłka nożna to dyscyplina, która przyciąga jak magnes. Co takiego ma w sobie ten sport? Jak to się dzieje, że największe stadiony świata są zapełniane po brzegi wiernymi kibicami?
W wielu krajach piłka nożna uchodzi za najpopularniejszą dyscyplinę sportową. Futbol to jedna z najstarszych gier w piłkę. Jest nie tylko rozrywką, ale też odzwierciedleniem charakterów narodowych. Każde państwo posiada bowiem swój własny styl gry.
Fala emocji
– Stadion działa na ludzi jak igrzyska. Kibicujemy naszym, chcemy, by wygrywali, utożsamiamy się z nimi i pokładamy w nich nadzieję. Bardzo cieszymy się, gdy nasza drużyna wygrywa, ale też smucimy się porażką. Towarzyszą nam skrajne emocje – wyjaśniała Katarzyna Selwant, psycholog sportowy.
Jak mówią eksperci, piękno futbolu polega również na tym, że do gry nie potrzeba wiele. Wystarczy piłka, kawałek murawy i wygodne buty. – Ta gra jest szalenie popularna. Osobiście widziałem, jak w Afryce gra się na zwykłym, udeptanym polu. Bramki są zrobione ze ściętego drewna i nie zawsze wyglądają jak idealny prostokąt. Tak naprawdę niewiele trzeba oprócz piłki – mówił Dariusz Królikowski z Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej.
Fani i kibice
Chętnych do śledzenia piłkarskich rozgrywek nie brakuje. Fanów przybywa, a najbardziej wierni kibice z chęcią śledzą losy drużyn, kibicując z trybun. – Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy niemały problem, żeby zapełnić Stadion Narodowy. W tej chwili niezależnie od tego, jaka drużyna gra, wszystkie miejsca są sprzedane – zaznacza Artur Mądrzak z Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej.
Zainteresowanie jest także widoczne wśród najmłodszych. – Widzimy proces zainteresowania piłką nożną. Co ciekawe, nie tylko wśród chłopców, ale też u dziewczynek. Popularność piłki nożnej utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie, a my cieszymy się mnóstwem dzieci, które chcą do nas dołączyć – przyznał Marcin Harasimowicz ze szkółek piłkarskich Legii.
Czytaj także:
- Wychowanie młodego piłkarza. Ile kosztuje? Z czym trzeba się liczyć?
- Robert Podoliński: Po prostu chciałem być trenerem
Jak radzić sobie z porażkami?
– Tym, którzy mocno przeżywają porażki i są bardzo rozczarowani, radzę, aby dali sobie kilka dni luzu i spokoju. Czas leczy rany. Należy sobie zadać pytanie, czy to zmienia coś w naszym życiu? Najczęściej po każdym meczu zaczynają się przygotowania do następnego i na tym właśnie polega piękno sportu – podsumowała Katarzyna Selwant.
Posłuchaj
Grę o zasadach zbliżonych do dzisiejszych znano w Chinach już ponad dwa tysiące lat temu. Jedne z pierwszych doniesień o rozgrywkach można znaleźć w pismach datowanych na niespełna pół wieku przed naszą erą. Piłka nożna, jaką znamy obecnie, to dyscyplina wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Najstarszym klubem na świecie jest FC Sheffield założony przez dwóch brytyjskich oficerów w 1857 roku.
Łączy nas piłka od 100 lat! Najbardziej emocjonujące momenty / Łączy nas piłka
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 10.12.2021
Godzina emisji: 6.50
zch