Reklama

reklama

Jak i czym się bawiliśmy w czasach PRL?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak i czym się bawiliśmy w czasach PRL?
Samochód na pedały był szczytem marzeń każdego dziecka w latach 60. XX w.Foto: BrAt82/Shutterstock

Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę "Dzieciństwa w Polsce Ludowej", w ramach której każdy będzie mógł wystawić swoje zabawki, którymi się bawił w czasach PRL, epoki słusznie minionej. Tematowi, który tylko z pozoru jest czysto zabawowy, przyjrzała się Trójkowa reporterka.

  • Wystawa poświęcona będzie szeroko rozumianym rozrywkom dziecięcym w okresie PRL
  • Organizatorom zależy na indywidualnych historiach, zachęcają więc, aby przynosić stare zabawki, książki, zdjęcia
  • Każdy będzie mógł wystawić swoje ulubione zabawki i opowiedzieć ich historię

Drewniane koniki i kolejka z NRD

– Przygotowujemy wystawę, która będzie opowiadać o dzieciństwie w okresie PRL-u. Jej tematem będą głównie szeroko rozumiane rozrywki dziecięce – tłumaczy Agata Klimek-Zdeb z Muzeum Nowej Huty, oddziału Muzeum Krakowa. – Chcielibyśmy poruszyć temat zabaw i gier z tamtego okresu: tych popularnych i tych wymarzonych, opowiedzieć o zabawach i aktywnościach dzieci na świeżym powietrzu: grach i zabawach podwórkowych, poruszyć także temat czytelnictwa i opowiedzieć o popularnych w tamtym okresie książkach, czasopismach dla dzieci i komiksach, o hobby takich jak kolekcjonowanie czy modelarstwo – wylicza.

– Zabawek to nie było, jedynie na odpustach sprzedawano koniki, balony. Generalnie to były zabawki drewniane – wspomina swoje dzieciństwo starszy pan. – Pamiętam, że pojechaliśmy do NRD i kupiliśmy synowi kolejkę elektryczną. To była wtedy superzabawka: pamiętam, że dzieciaki po kolei przychodziły i się bawiły – opowiada pani.

Czytanie przed snem bramą do marzeń

– Z perspektywy czasu i tego, jak dzisiaj zabawki są tanie, stosunkowo łatwo dostępne i bardzo różnorodne, osoby, które pamiętają czasy PRL-u i czasy swojego dzieciństwa i młodości, mają do tych zabawek bardzo duży sentyment – mówi Agnieszka Chłosta-Sikorska z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – Skojarzeniem z PRL-em są, myślę, różnego rodzaju książki i komiksy. Wychodziła wtedy bardzo popularna seria "Poczytaj mi, mamo". Wieczorami, przy nieobecności bajek w telewizji, właśnie książki spełniały rolę przenoszenia dzieci w zaczarowany świat marzeń, wyobraźni, identyfikacji z postaciami – wskazuje.


Posłuchaj

4:07
Jak dzieci bawiły się w PRL-u? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zabawki z własną historią

– Jest dla nas niezwykle istotne, by na wystawie, pośród eksponatów, znalazły się takie, które nie będą anonimowe: za którymi będą stały konkretne osoby, wspomnienia, historie – mówi Agata Klimek-Zdeb – Wychodzimy też z założenia, że nie istnieje jedna, uniwersalna opowieść o dzieciństwie: każdy ma indywidualne wspomnienia związane z najmłodszymi latami swojego życia. Dlatego liczymy na to, że otrzymamy propozycje, których się nie spodziewamy, które mogą być dla nas zaskakujące.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 9.12.2021
Godzina emisji: 14.35

pr

Polecane