Fotoplastykon online: zobacz przedwojenną Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fotoplastykon online: zobacz przedwojenną Polskę
Jak wygląda serce Fotoplastikonu Warszawskiego? Foto: PR24/Paweł Belter

Już od ponad roku możemy podróżować po przedwojennej Polsce, a to dzięki projektowi "Polska w fotoplastykonie" przygotowanemu przez Fundację Koncept Kultura z Milanówka. Efekt tego niezwykłego zamierzenia łączącego przeszłość z najnowocześniejszymi technologiami jest dostępny online.

Fotoplastykon powstał w roku 1866, kiedy to Alois Polanecky skonstruował maszynę, w którą wbudował 25 stereoskopów. Dzięki niej magia wspólnego oglądania zdjęć stała się ogólnie dostępna. Fundacja Koncept Kultura zbudowała taki fotoplastykon, który wędrował przez polskie miasta. A w obecnych czasach proponuje fotoplastykon online.

  • Dzięki fotoplastykonowi można poznać przedwojenny wygląd wielu miast polskich
  • Zastosowanie swoistego "storytellingu" uatrakcyjniło prezentację

Od Płocka, przez Łódź, po Toruń i Mińsk Mazowiecki

– Za pomocą fotoplastykonu online podróżowaliśmy już do przedwojennego Płocka, Łodzi, Radomia, Bydgoszczy, a także do Gdyni, pokazując jej początki – wylicza Anna Osiadacz z Fundacji Koncept Kultura. – A za chwilę premiera Torunia oraz Mińsk Mazowiecki, który na swoje 600-lecie postanowił przybliżyć mieszkańcom ten bardzo ciekawy okres międzywojnia, gdzie można było się cofnąć do tych dobrych i smutnych wspomnień – dodaje.

Historia w pierwszej osobie

Przy okazji tego ostatniego miasta zastosowano specjalny zabieg: wybranie z oryginalnych zdjęć bohatera, który na tych zdjęciach się powtarzał, i w jego imieniu opowiedzenie blisko 70-letniej historii. – Jego oczami obserwujemy ten świat, zmiany, wielokulturowość i wszystkie wydarzenia, które w Mińsku miały miejsce – tłumaczy gość Marty Piaseckiej. – Opowiedzenie w pierwszej osobie i nadanie historii formy osobistego przeżycia daje bardzo dobry efekt, ponieważ zaczynamy się z nią utożsamiać – wskazuje.

– Dlatego stałym elementem naszych filmów jest "storytelling", czyli opowiedzenie historii, albowiem to jest w stanie nas wciągnąć i dać nam jakiś punkt odniesienia do ludzi, do czasów, w których to się działo – dodaje.

Przedwojenna Gdynia w "Archiwalnym Fotoplastikonie Online"/YouTube Fundacja Koncept Kultura


– Fotografie pochodzą w znakomitej większości ze zbiorów państwowych. Zawsze pochodzą też z tych miejsc, których dotyczą – zdradza źródło wykorzystywanych materiałów Zygmunt Fit z Fundacji Koncept Kultura. – Reakcje są znakomite: okazuje się, że młodzież może zupełnie inaczej patrzeć na stare zdjęcia. To, że są animowane, sprawia, że są bliższe filmowi, a my przyzwyczajeni bardziej jesteśmy do ruchomego obrazu – mówi.


Posłuchaj

4:22
Przedwojenna Polska on line (Trójka do południa)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Anna Osiadacz, Zygmunt Fit (Fundacja Koncept Kultura)
Data emisji: 8.12.2021
Godzina emisji: 10.34

pr

Polecane