Zimowe pułapki na autostradach i drogach szybkiego ruchu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zimowe pułapki na autostradach i drogach szybkiego ruchu
Zimowy korek na autostradzie bądź drodze szybkiego ruchu to wielogodzinna pułapka Foto: shutterstock.com/Frederic Legrand - COMEO

W Polsce mamy coraz więcej autostrad i dróg szybkiego ruchu. To oczywiście wielkie ułatwienie dla osób podróżujących samochodami, a szczególnie w grudniu, w okresie świąt Bożego Narodzenia i sylwestra. Warto jednak pamiętać, że te drogi mogą także się stać prawdziwą pułapką, w której utkniemy na długie godziny.

  • Dzięki rozwijającej się sieci dróg szybkiego ruchu i autostrad wyjazd samochodem na święta do rodziny na drugim końcu Polski nie jest już koszmarem. Ale może się nim stać, gdy utkwimy nieprzygotowani w wielokilometrowym korku;
  • Spadające z ciężarówek bryły zmrożonego śniegu lub lodu mogą być bardzo niebezpieczne!

Autostrady i drogi szybkiego ruchu sprawiają, że wyprawa na drugi koniec Polski to nie ciężka i niebezpieczna wyprawa porównywalna z lotem na Księżyc, lecz po prostu dłuższa wycieczka, którą spokojnie da się przeżyć. Chyba że... coś się wydarzy, i to niekoniecznie nam lub naszemu pojazdowi. Wystarczy wypadek (nawet kilkanaście kilometrów przed nami) gwałtowne załamanie pogody (śnieżyca bądź oblodzenie drogi) i tworzy się wielki korek, w którym utkniemy na wiele godzin i mamy problem. Jak się do tego przygotować?

Bagaż specjalny

– Warto zabrać ze sobą termos z ciepłym piciem, ciepły koc, a także ciepłe ubranie. Ważne też, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość paliwa, czyli jeśli wyjeżdżamy w trasę, dotankować do pełna. Bo jeśli będziemy się dogrzewać, to zwiększamy zużycie i może nam nie wystarczyć – radzi Renata Rychlewska ze spółki Autostrada Wielkopolska Eksploatacja. – Można też wziąć do bagażnika 5 litrów paliwa w kanistrze. A żeby się dodzwonić do pomocy drogowej i skutecznie wezwać pomoc, trzeba mieć pełną baterię. Dlatego powerbank jest taką nieoczywistą rzeczą, którą można wrzucić do schowka i użyć, kiedy długo będziemy czekać na pomoc – dodaje Łukasz Zboralski z serwisu BRD24.

Śnieg i lód - największy wróg (kierowcy)

Oczywiście kiedy na drodze mamy trudne warunki, np. śnieg i lód, trzeba zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że mimo opóźnienia pośpiech nie jest wskazany. – Wyprzedzanie solarek jest bardzo ryzykowne. Po pierwsze śnieg wydobywający się spod pługów może uszkodzić nasz samochód albo nawet zepchnąć nas z drogi. Po drugie droga przed solarką jest nieodśnieżona, więc poruszanie się po niej może być niebezpieczne – tłumaczy Renata Rychlewska.
Nie jest też bezpieczne jechanie za ciężarówkami, gdyż zimą zalega na nich warstwa zmrożonego śniegu bądź lodu. Zdmuchnięty, w skrajnych przypadkach (wcale nie tak rzadkich!) może uszkodzić nasz samochód, a nawet doprowadzić do wypadku. – To może być szczególnie niebezpieczne dla samochodów osobowych. W jednym przypadku zniszczeniu uległa cała szyba, a kierująca trafiła do szpitala – przestrzega kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.


Posłuchaj

4:36
Zimowe korki - pułapki na autostradach i drogach szybkiego ruchu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 6.12.2021
Godzina emisji: 13.32
pr

Polecane