"To jest wylęgarnia nowych typów wirusa". Prof. Horban wskazał jeden kontynent

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To jest wylęgarnia nowych typów wirusa". Prof. Horban wskazał jeden kontynent
Andrzej HorbanFoto: Adam Guz/KPRM

– Kiedy mamy w Afryce nieszczepioną populację – bo w zasadzie mamy nieszczepioną – to wirus się namnaża swobodnie. Jeżeli się namnaża swobodnie, to robi "błędy" przy składaniu genomu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19.

Unijna komisarz do zdrowia apeluje do krajów członkowskich o mobilizację działań w związku z nowym wariantem wirusa o nazwie Omikron. Stella Kyriakides napisała, że w obliczu trudnej zimy i pogarszającej się sytuacji epidemicznej należy zrobić wszystko, by zwiększyć odsetek osób zaszczepionych przeciw COVID-19 i przyspieszyć podawanie dawek przypominających. Jednocześnie wiele krajów prewencyjnie zawiesiło połączenia lotnicze z Afryką, gdzie pojawił się nowy wariant, co spotkało się z krytyką WHO, a jej szef uznał to za "nieracjonalną reakcję". W Polsce natomiast weszły dziś w życie nowe regulacje dotyczące zasad sanitarnych.

Prof. Andrzej Horban w "Salonie politycznym Trójki" mówił, że "jeszcze nie wiemy, czy krytykowane przez WHO działania są nadmierne". – Nie bardzo potrafimy przewidywać przyszłość – stwierdził. 

Podkreślił, że "pojawianie się nowych wariantów jest spodziewane i logiczne, bo tak wyglądają wirusy".

– Kiedy mamy w Afryce nieszczepioną populację – bo praktycznie biorąc, mamy nieszczepioną – to wirus się namnaża swobodnie. Jeżeli się namnaża swobodnie, to robi "błędy" przy składaniu genomu – wyjaśnił. – Zdarza się, że w ramach ślepego trafu powstanie wariant, który łatwiej się rozprzestrzenia, łatwiej jest w stanie się przyczepić do receptora – dodał.

Gość Trójki wskazał, że w Afryce, skąd pochodzi nowy wariant, nie słyszymy o ogromnej liczbie zgonów, bo nie ma tam rozwiniętej służby zdrowia, sanepidów, notyfikacji, a z drugiej strony społeczeństwo jest młodsze niż w Europie czy USA. – Natomiast zakażenia oczywiście są i to jest wylęgarnia nowych typów wirusa. Tak jak pojawiła się Delta, tak się pojawił Omikron – powiedział profesor.

Przyznał, że istnieją uzasadnione obawy, że Omikron szybciej i efektywniej będzie się rozprzestrzeniał i że ten wariant "może uciekać spod działania przeciwciał wytworzonych po szczepieniu".

Pytany, czy czekać na udoskonalone pod kątem Omikrona szczepionki – firmy farmaceutyczne deklarują, że ciągu 100 dni mogłyby rozpocząć ich dystrybucję – czy szczepić się jak najszybciej trzecią dawką, odparł: "szczepić się, zdecydowanie się szczepić". 

Posłuchaj

13:43
Andrzej Horban: Afryka to wylęgarnia nowych typów wirusa (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Andrzej Horban (główny doradca premiera ds. COVID-19)
Data emisji: 1.12.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/pr

Polecane