Nagrody Mediów Publicznych 2021: muzyka Skrzeka otwiera niebo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nagrody Mediów Publicznych 2021: muzyka Skrzeka otwiera niebo
Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Muzyka"Foto: PAP/Tomasz Gzell

Halina Frąckowiak wygłosiła laudację na cześć laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. O twórczości Józefa Skrzeka mówiła, że "gra tak, że niebo się otwiera, a stamtąd płynie muzyka z duszy". Retransmisja Gali dziś (we wtorek 30 listopada) w radiowej Jedynce oraz na stronach Polskiego Radia. 

Gala Nagrody Mediów Publicznych 2021 odbyła się w poniedziałkowy wieczór (29 listopada) w siedzibie Telewizji Polskiej. W jej trakcie wręczono nagrody w czterech kategoriach: Muzyka (nagradzało Polskie Radio), Obraz (TVP), Słowo (PAP) oraz Idea (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - Audytorium 17). 

W kategorii "Muzyka" Polskie Radio doceniło wybitnego muzyka, kompozytora oraz pioniera polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józefa Skrzeka "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum i profanum”. Artysta, który niestety nie mógł być obecny na gali, otrzymał nagrodę w wysokości stu tysięcy złotych.


A. Duczmal.jpg
Agnieszka Duczmal: spadkobierczyni Joanny D'Arc z pałeczką w dłoni

Posłuchaj

3:24
Mówią zdobywcy Nagrody Mediów Publicznych 2021 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Muzyka, która otwiera niebo

Laudację na cześć laureata w kategorii "Muzyka" wygłosiła piosenkarka Halina Frąckowiak: – Józka spotkałam podczas koncertów Musicoramy. Grał tak, że niebo się otwierało, a stamtąd płynęła muzyka tylko z jego duszy – wspominała. – I zawsze, kiedy siadał do fortepianu, już po pierwszych dźwiękach miałam to samo wrażenie: jakby świat się kończył... Józku, bardzo się cieszę i życzę, aby dalsza droga była tak samo piękna i pełna artystycznego ducha i harmonii – gratulowała.

Sam Józef Skrzek, który niestety nie mógł przybyć, przysłał nagranie: – Dziękuję, jesteście z miłości. Życzę wam spełnienia marzeń i muzyki, sztuki, piękna – mówił z ekranu do wszystkich zebranych.

Literatura jest naszą wolnością

Statuetka w kategorii "Słowo" powędrowała do pisarki i reportażystki Joanny Siedleckiej. – Myślę, że nagradzając właśnie moje książki, moją osobę, jury nagrodziło polską literaturę. Nagrodziło naszych znakomitych pisarzy, tych, o których pisałam: Gombrowicza, Herberta, Tyrmanda, Dygata, Rembeka. Właśnie tych, którzy nie dali się komunie – mówiła laureatka. – Wiedzieli, że gotują nam strawę narodową, literaturę. Można powiedzieć, że sprawili, że literatura była i jest naszą strawą duchową, naszą wolnością – dodała.

Spojrzenie z nutą zrozumienia i czułością

Nagrodę w dziedzinie "Obrazu" przyznano dziennikarce i reżyserce filmów dokumentalnych, autorce "Sprawy dla reportera" Elżbiecie Jaworowicz. Od lat jeżdżę tysiące kilometrów tam, gdzie wzywają mnie ludzie zmarginalizowani, opuszczeni, którzy często są w bardzo trudnej sytuacji. I wiem, wierzę w to, że najważniejsze w tej pracy jest spojrzenie w oczy, blisko tego człowieka, z pewną nutą zrozumienia, empatii, a nawet czułości – zadeklarowała.

Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Idea" otrzymał Piotr Semka.

Józef Skrzek – laureat Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Muzyka/YouTube Dwójka – Program 2 Polskiego Radia


Już dziś, o godzinie 21, na antenie Programu 1 Polskiego Radia odbędzie się retransmisja uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych 2021.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Agata Woźniak (JAR)
Data emisji: 30.11.2021
Godzina emisji: 11.17

pr


Polecane