Jak się bawić, to na ludowo. Tradycyjna muzyka i tańce królują na parkietach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak się bawić, to na ludowo. Tradycyjna muzyka i tańce królują na parkietach
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/paula sierra

Nie techno, nie disco i nie rock and roll – to muzyka ludowa zaczyna królować na imprezach. Nie brakuje osób, i to całkiem młodych, które zamiast tańczyć do współczesnych brzmień, wolą tupać, wznosić radosne okrzyki i śpiewać przy muzyce na żywo granej na dudach, skrzypcach czy akordeonach.

Krajka fot a. Rózga.jpg
Pamięć zaklęta w śpiewie

Liczy się zabawa, czyli dyskoteki bez prądu 

Okazuje się, że dyskoteki bez prądu, w towarzystwie muzyki granej na tradycyjnych instrumentach, stają się coraz bardziej popularne wśród młodego pokolenia. Czy współcześni potrafią się bawić przy dudach? Dudziarz Mikołaj Woźniak odpowiada twierdząco. – Trzeba tylko ich odpowiednio do tego przygotować, zachęcić, a przede wszystkim pokazać – mówi.

– To bardzo proste formy. Ważny jest nie krok czy technika, a sama zabawa. Tam, gdzie jest interakcja między ludźmi, coś się zmienia. Ludzie dzięki temu poznają się, zbliżają się do siebie – zachęca Iwona Piechocka, instruktorka tańca nowoczesnego.

Posłuchaj

3:53
Imprezowy powrót do tradycji. Młodzi ludzie chcą bawić się przy muzyce ludowej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ludzie nie chcą wyjść

Imprezy na wzór dawnych ludowych potańcówek organizuje m.in. "Siedlisko" – stowarzyszenie na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej, działające w Lubochni koło Gniezna. – To jest coraz bardziej modne. Najdziwniejsze jest to, że przychodzi dużo młodych ludzi. Balują do północy, do pierwszej, drugiej w nocy i tak im się podoba, że nie chcą wyjść. Cała sala jest zapełniona ludźmi – opisuje prezes stowarzyszenia Maria Brykczyńska.

Tradycja przetrwała

Ludowe potańcówki to nie tylko dobra zabawa, ale też okazja do przemycenia tradycji i historii. – Tańce, które tańczono na potańcówkach, przetrwały. Żyją jeszcze w mikroregionach Wielkopolski, więc stamtąd możemy tę wiedzę czerpać – cieszy się Mikołaj Woźniak.

Oberek lekcja tańca nr 1 - odnalezienie rytmu oberka w muzyce/Taniec Tradycyjny PL

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 7.48

kr

Polecane