Na "ty" w restauracji i w pracy. Moda na skracanie dystansu

Zamiast używać formy "pan" lub "pani", od razu przechodzimy na "ty" - coraz częściej właśnie w taki, bezpośredni sposób, kelnerzy zachowują się w stosunku do gości, a przełożeni - do swoich pracowników i na odwrót. Trwa moda na skracanie dystansu, która opanowuje coraz więcej sfer naszego życia. Jak to robić, by nie naruszyć norm dobrego wychowania?

Na "ty" w restauracji i w pracy. Moda na skracanie dystansu

Zdjęcie ilustracyjne

Foto: shutterstock.com/ fizkes

lotnisko spóźnienie stres wakacje 1200.jpg
Spóźnienie. Kiedy wypada, kiedy nie można

Na rozluźnienie

Jak wyjaśnia organizator festiwali kulinarnych Paweł Śroczyński, styl, w jakim pracownicy restauracji komunikują się z gośćmi, zależy od wytycznych właściciela. Polecenie zwracania się do klientów na "ty" motywowane jest chęcią rozluźnienia atmosfery w lokalu. – Mamy w życiu wystarczająco dużo napięcia, żeby jeszcze w restauracjach i barach, które służą wyluzowaniu się, być sztywnymi i odzywać się per "pan" – mówi. 

Kiedy i do kogo zwracać się na "ty"? (Pora na Trójkę)
4:12
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kto pierwszy?

Innego zdania jest dr Irena Kamińska-Radomska, ekspertka do spraw etykiety w The Protocol School of Poland, która wytłumaczyła, jak powinno wyglądać skracanie dystansu w relacjach prywatnych. – W Polsce na "ty" może przejść para znajomych czy grupa dobrze znanych sobie osób. Na "ty" może przejść para osób, jeżeli to kobieta wychodzi z inicjatywą w stosunku do mężczyzny. W sytuacji, kiedy są osoby tej samej płci, to osoba starsza proponuje przejście na "ty", a nie osoba młodsza.

Zachodni zwyczaj

Co z tzw. tykaniem w pracy? – Korporacje rządzą się swoimi prawami. Jeżeli zatrudniamy się w takim miejscu, to zgadzamy się na politykę, która w nim panuje – oznajmia Wojciech Wocław, popularyzator savoir-vivre'u w biznesie. – Mówienie na "ty" to zwyczaj, który przyszedł z Zachodu i który nie jest do końca dobrze rozumiany. To, że ktoś mówi do drugiej osoby w języku angielskim "you", to nie znaczy, że mówi do niej na "ty" – podkreśla. 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Narodowego Centrum Kultury - NCKultury 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 16.11.2021
Godzina emisji: 6.15

kr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.