W Lublinie jedzenie z restauracji dostarcza… robot

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Lublinie jedzenie z restauracji dostarcza… robot
Robot dostawczy (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Clive Stapleton

W centrum Lublina od kilku dni można spotkać Kasię i Mateusza – dwa roboty, które dowożą do klientów jedzenie z restauracji. Do tej pory udało im się dostarczyć dziesięć posiłków. Póki co, urządzenia są sterowane przez ludzi, ale celem ich twórców jest stworzenie całej armii urządzeń, które zastąpią "tradycyjnych" dostawców.

dzieci zajęcia lekcje nauka robotyka programowanie kodowanie 1200.jpg
Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych

Dostawca na czterech kółkach

Mateusz i Kasia to roboty o wysokości i szerokości wynoszącej 60 centymetrów, poruszające się na czterech kółkach. Na wystającej antenie zamocowano pomarańczową chorągiewkę, poprawiającą widoczność na drodze. Dookoła mają kamery i działają półautonomicznie, co znaczy, że za ich ruchy częściowo odpowiada człowiek.

Działanie robotów opisuje Sergiusz, autor projektu. – Jeżeli klient zamawia sobie jedzenie przez aplikację, restauracja dostaje informację, że to zamówienie będzie dostarczone robotem. On podjeżdża, restauracja dostaje informację, że robot już czeka na jedzenie. Ktoś z personelu wychodzi, przez aplikację otwiera górną część robota, ładuje tam jedzenie, zamyka i robot zaczyna jechać do klienta, ponieważ ma już adres. Roboty poruszają się razem z pieszymi i po drogach rowerowych.


Posłuchaj

4:19
W Lublinie jedzenie rozwożą Mateusz i Kasia, czyli roboty-dostawcy (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Testy i wielkie plany

Obecnie robot może oddalić się od restauracji jedynie o około trzy kilometry, jednak Sergiusz i jego koledzy, a wśród nich Szymon Szostak, ciągle rozwijają funkcjonalność i wytrzymałość maszyn.

– Od paru lat zajmujemy się budowaniem i programowaniem tego robota, żeby był sterowalny w każdym miejscu w Lublinie. Cały czas zdobywamy doświadczenie poprzez testowanie, robiąc kolejne dostawy. Jesteśmy w stanie sprawdzić np. czy robot poradzi sobie na dziurze, czy na chodniku i od razu wprowadzamy szybkie poprawki – mówi mężczyzna. 

 Pomysłodawcy zapowiadają budowę kolejnego prototypu, który będzie miał więcej kół, dzięki czemu pokona wyższe krawężniki i zwiększy się jego zasięg. Ponadto planują zbudowanie w pobliżu centrum miasta garażu pełnego robotycznych dostawców.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Potr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Spicyn
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 17.08

kr

Polecane