Muzycznie i romantycznie w Skierniewicach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzycznie i romantycznie w Skierniewicach
16. Festiwal Muzyki Romantycznej w SkierniewicachFoto: mat. prasowe

11 listopada rozpocznie się 19. Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach. To cykliczne wydarzenie poświęcone muzyce XIX wieku inspirowane jest postacią śpiewaczki operowej Konstancji Gładkowskiej, młodzieńczej muzy i pierwszej miłości Fryderyka Chopina. Artystka mieszkała w Skierniewicach przez ostatnich 10 lat życia, aż do śmierci w roku 1889.

jazz saksofon 1200 free.jpg
Krakowskie Zaduszki Jazzowe – najstarszy festiwal jazzowy w Europie

Posłuchaj

4:02
19. Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Konstancja Gładkowska i Fryderyk Chopin poznali się w 1829 roku podczas koncertu solistek warszawskiego konserwatorium. Gdy jesienią 1830 roku kompozytor wyjeżdżał z kraju, śpiewała na pożegnalnej uroczystości, ale korespondencja między nimi urwała się po roku. Kwestią, która na pewno intryguje wielbicieli muzyka, i nie tylko ich, jest to, czy Chopina rzeczywiście łączyło uczucie z Konstancją? – Na pewno łączyło ich coś wyjątkowo głębokiego, było to młodzieńcze uczucie z jej i jego strony – zapewnia Anna Majda-Baranowska z Muzeum Historycznego Skierniewic. – Ale pamiętajmy: to były czasy romantyzmu, miłości bardzo często idealizowanej, niespełnionej. I to wielkie, romantyczne uniesienie u Fryderyka przeistoczyło się w przepiękne kompozycje – tłumaczy.


19. Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach 19. Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach

– Mówi się, że to Chopin był bardziej zakochany niż Konstancja. Aczkolwiek proszę pamiętać, że w tamtych czasach pannom nie przystało wyrażać w sposób egzaltowany swoich uczuć. Myślę, że Fryderyk nie był jej obcy i z przyjemnością przyjmowała jego hołdy. A że nie dała temu wyrazu? Cóż, może nie zachowało się nic do naszych czasów, co by o jej uczuciach zaświadczyło – dodaje.


Posłuchaj

6:23
19. Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas 19. Festiwalu Muzyki Romantycznej w Skierniewicach pojawią się prawdziwe gwiazdy: już pierwszego dnia wystąpi znakomity pianista i aranżer Krzysztof Herdzin. – Przyjeżdża do nas z jazzującym Paderewskim, czyli swoim spojrzeniem na czasem bardzo słynne, czasem mniej znane utwory mistrza Jana – zapowiada Anna Majda-Baranowska. – Paderewski bywał w Skierniewicach, powiedzmy, przed stu laty. Współcześni skierniewiczanie usłyszą coś innego, ale myślę, że to będzie równie znakomite.

Z kolei 12 listopada organizatorzy zapraszają na kameralny koncert w wykonaniu dwójki znakomitych młodych muzyków: skrzypaczki Dominiki Przech i pianisty Adama Mikołaja Goździewskiego. Następnego dnia odbędą się dwa koncerty: najpierw wystąpią Młodzi Romantyczni, czyli uczniowie szkół muzycznych z województwa łódzkiego. – Przeróżne talenty, instrumenty i wokale. Myślę, że wśród nich znajdują się przyszłe gwiazdy na miarę Krzysztofa Herdzina – mówi Trójkowy gość. A gwiazdami wieczoru będzie Polish Cello Quartet. Laureaci Fryderyka 2019, zdobywający sceny całego świata i, co bardzo ciekawe, prezentujący nie tylko utwory pisane na wiolonczelę, zagrają m.in. kompozycje... Fryderyka Chopina!

Na zakończenie koncert z udziałem znakomitych solistów, którym organizatorzy chcą nawiązać do wyjątkowego wydarzenia sprzed 120 lat, gdy w Skierniewicach wystąpił ówczesny król tenorów Enrico Caruso. Tym razem będzie można usłyszeń orkiestrę Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza oraz śpiewaków Paulinę Tuzińską i Rafała Bartmińskiego.

Krzysztof Herdzin meets Ignacy Jan Paderewski – Polish Fantasy op 19. YouTube Krzysztof Herdzin


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Anna Majda-Baranowska (Muzeum Historyczne Skierniewic)
Data emisji: 9.11.2021
Godziny emisji: 11.26, 11.33

pr


Polecane