Przegląd filmów niepokornych. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie w Iluzjonie i na Ninatece

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przegląd filmów niepokornych. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie w Iluzjonie i na Ninatece
Kadr z filmu "Białoruś. Początek" w reżyserii Fiodora BogomołowaFoto: mat. promocyjne

W warszawskim kinie Iluzjon oraz na portalu Ninateka.pl w dniach 12-14 listopada odbędzie się 7. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie 2021. Filmy niepokornych, białoruskich twórców pokazujące ostatnie lata za naszą wschodnią granicą zostaną zaprezentowane już po raz siódmy od 2011 roku. – Festiwal zatoczył koło. Tak jak na początku, mamy za sobą wybory i ich stłumienie. Ten festiwal ma nam przybliżyć, co tak naprawdę wydarzyło się na Białorusi – powiedziała w "Trójce przed Południem" Magdalena Piejko, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Kino zza wschodniej granicy

W ramach 7. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie zostanie zaprezentowanych jedenaście filmów fabularnych i dokumentalnych. Tegoroczną edycję otworzy pokaz dokumentu "Białoruś. Początek" reżysera, który z obawy przed represjami ze strony białoruskiego reżimu tworzy pod pseudonimem Fiodor Bogomołow.

Posłuchaj

12:37
Dwa dni z kinem białoruskim. Festiwal Bulbamovie w warszawskim kinie Iluzjon i na portalu Ninateka.pl (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Innymi wartymi zobaczenia pozycjami są dwa filmy młodego i już uznanego twórcy Andrei Kutsily: "Gdy kwiaty nie milczą" oraz "Uścisków twoich mi potrzeba". Druga z wymienionych produkcji wygrała na niedawno zakończonym Warszawskim Festiwalu Filmowym.

– To artysta, który bardzo konsekwentnie podąża swoją twórczą drogą. "Gdy kwiaty nie milczą" prawdopodobnie pojawi się w Kanadzie na festiwalu Hot Docs i będzie dystrybuowany w Stanach Zjednoczonych. Kto wie, czy nie będzie pierwszym białoruskim filmem, który ruszy w świat i który być może będzie nominowany do Oscara? – zastanawia się Janusz Gawryluk, dyrektor festiwalu.

 Gdy kwiaty nie milczą reż. Andrei Kutsila - TEASER/bulbamovie

Nowe kino białoruskie w Iluzjonie i online

Część filmów będzie można obejrzeć zarówno w sali kinowej warszawskiego Iluzjonu, jak i na portalu internetowym Ninateka.pl. Online będą dostępne również wydarzenia towarzyszące festiwalowi – rozmowy z twórcami i koncerty.

– Na portalu będą dostępne przede wszystkim filmy, które pokażemy w Iluzjonie w niedzielę, m.in. "Szczere spojrzenie" czy "Dima" Dzmitry'ego Dziadoka. Na portalu Ninateka.pl będą też transmitowane dyskusje i koncert NAKA & VORSOBA (sobota, godz. 21.00 – przyp. red.).  W mediach społecznościowych będą rozmowy z twórcami filmów i koncert Wolnego chóru, który odbędzie się w niedziele o 15.00 – zapowiada Magdalena Piejko.

Szczere spojrzenie reż. Dzmitry Dziadok - TRAILER/bulbamovie

Historia zatoczyła koło

Pierwsza edycja Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie odbyła się w 2011 roku, czyli rok po odbywających się po raz czwarty od odzyskania niepodległości wyborach prezydenckich. Dekadę później Białoruś znalazła się w podobnej sytuacji.

– Festiwal zatoczył koło. Tak jak na początku, mamy za sobą wybory i ich stłumienie. Ten festiwal ma nam przybliżyć, co tak naprawdę wydarzyło się na Białorusi. Tak mało wiemy, co dzieje się za wschodnią granicą i chcemy, żeby ta twórczość była widoczna – mówiła w Trójce Magdalena Piejko.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler 
Goście: Magdalena Piejko (zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego), Janusz Gawryluk (dyrektor 7. Festiwalu Filmów Białoruskich)
Data emisji: 9.11.2021
Godzina emisji: 10.30

kr


Polecane