Tajemnice ognia i płomieni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnice ognia i płomieni
Zdjęcie ilustracyjneFoto: UBC Stock/Shutterstock.com

Dość powszechnie uważa się, że ujarzmienie ognia było przełomowym osiągnięciem w historii człowieka. Dokonał tego dzięki swojej inteligencji, ale, na zasadzie sprężenia zwrotnego, opanowanie tego żywiołu przyspieszyło rozwój ludzkiego umysłu, a więc i cywilizacji. Przypieczętowało też dominującą pozycję człowieka na Ziemi.

Izraelskim naukowcom prowadzącym wykopaliska na znanym, wczesnopaleolitycznym stanowisku Gesher Benot Ya’aqov w północnym Izraelu udało się znaleźć najstarsze ślady ognia, który został świadomie wzniecony przez człowieka. Są one koło 500 tys. lat starsze, niż inne znalezione dotąd ślady palenisk. Przy tej okazji warto uporządkować naszą wiedzę o ogniu. Czym on jest? Czy płomień i ogień to to samo? Skąd bierze się kolor płomienia?


Mózg 1200.jpg
Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Definicję ognia można łatwo znaleźć w Wikipedii: jest to zespół zjawisk towarzyszących procesowi utleniania paliwa, czyli łączenia go z tlenem. To przede wszystkim światło i wydzielanie ciepła. – Oprócz tego emisja promieniowania, która obejmuje zakres widzialny plus podczerwień, której nie widzimy, a odczuwamy, może też nawet być zakres ultrafioletowy. Wszystko to zależy od temperatury spalania – tłumaczy prof. Przemysław Sanecki z Politechniki Rzeszowskiej.


Posłuchaj

4:36
Czym jest ogień, a czym płomień? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy ogień i płomień to jest to samo? – Ogień i płomień to nie są synonimy, gdyż płomień jest związany ze spalaniem gazów, natomiast ogień to pojęcie szersze. Płomień to mieszanina palnych gazów o wysokiej temperaturze. I w tych gazach znajdują się najczęściej rozżarzone cząstki stałe. Jeżeli jest ich mało albo nie ma w ogóle, to płomień jest bezbarwny. To jest nasz ideał spalania – wyjaśnia Trójkowy gość. – W przypadku ognia mamy (zazwyczaj) ciało stałe, wysoką temperaturę, emisję promieniowania – dodaje.

Dodając odpowiednie składniki można osiągnąć różne kolory płomienia. – Sole nieorganiczne baru barwią płomień na zielono, strontu na kolor intensywnie czerwony, karminowy, litu również na czerwono, a potas na kolor różowo-fioletowy – wylicza prof. Sanecki. – Ceglastą barwę nadaje wapń i to się wykorzystuje w tzw. ogniach sztucznych.

Spalanie wybranych pierwiastków w tlenie/YouTube ChemVlog.pl

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Janusz Jaracz (Radio Rzeszów)
Data emisji: 8.11.2021
Godzina emisji: 14.21

pr


Polecane