Katarzyna Lubnauer: kryzys na granicy wschodniej jest równocześnie kryzysem w całej UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Gdyby Polska zaprosiła do stałej współpracy Frontex, to podejście UE do środków na budowę zapory mogłoby być inne. Ich funkcjonariusze powinni być obecni. Owszem, nie mają rozbudowanych sił, ale chodzi o to, że kryzys na granicy wschodniej jest równocześnie kryzysem w całej UE – powiedziała Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej w Programie 3 Polskiego Radia.

Jednym z tematów audycji "Salon polityczny Trójki", którą poprowadził Bartłomiej Graczak, była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. 

– Głosowałam przeciw zaporze na granicy. Dlatego, że sama nie wierzę, że ta zapora kiedykolwiek powstanie. Wydawanie miliarda sześciuset piętnastu milionów złotych bez przetargu, bez skróconego konkursu, tylko wśród swoich znajomych, nie wzbudza we mnie przekonania. Po doświadczeniach na przykład z respiratorami nie mam zaufania do tej ekipy – mówiła Katarzyna Lubnauer.

zolnierz wojsko noc granica TT terytorialsi 1200.jpg
Uzbrojeni mundurowi wtargnęli na teren Polski. Żaryn: to kolejna prowokacja

Dodała, że "rządzącym nie udało się zbudować żadnej inwestycji". – Przypomnę, że nie wyszło "Mieszkanie plus". Jedyna inwestycja, która została rozpoczęta i skończona, to elektrownia w Ostrołęce, ten kolejny blok. Zaznaczmy, że zbudowano go za miliard trzysta milionów złotych i zburzono. W związku z tym, że inwestycje idą temu rządowi właśnie tak, to możemy spodziewać się, że mur powstanie dokładnie wtedy, kiedy skończy się kryzys na granicy wschodniej  tłumaczyła przedstawicielka KO.

Pokreśliła też, że nie ma wątpliwości, iż granica Polski "ma być szczelna i bezpieczna".

Najczęściej czytane
Granica zapora mur free 1200.jpg
Projekt zapory na granicy z Białorusią. Szef MSWiA przedstawił szczegóły

 Zapora nie jest złym pomysłem. W wielu krajach takiego typu zapory są, tylko nie ma żadnego powodu, aby nie było tam stałej kontroli NIK-u. Nie ma powodu, abyśmy nie mieli do czynienia z sytuacją, w której ktoś patrzy na ręce tym, co wydają ogromne pieniądze publiczne  zaznaczyła posłanka.

– Jeżeli spojrzymy na to logicznie, to biorąc pod uwagę, że można stosować skrócone procedury, powinno się stworzyć komitet, w którym będą też przedstawiciele opozycji, którzy będą mogli przyglądać się temu, jak te pieniądze są wydatkowane – mówiła Katarzyna Lubnauer. 


Posłuchaj

13:20
Katarzyna Lubnauer o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Uważam, że jednym z elementów bezpieczeństwa na granicy polskiej jest uwspólnienie tego problemu  podkreślała. Stwierdziła, że "mogłoby być inne podejście UE, jeśli chodzi o środki na budowę zapory, gdyby Polska zaprosiła do stałej współpracy Frontex, a tego nie zrobiła".  Powinni być obecni ich funkcjonariusze. Oni nie mają rozbudowanych sił, ale chodzi o to, że kryzys na granicy wschodniej jest równocześnie kryzysem w całej UE. Nasza granica nie jest szczelna – tłumaczyła w Programie 3 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 5.11.2021
Godzina emisji: 8.45

nj

Polecane