Opowieść o człowieku, z którym świat nie chciał rozmawiać. Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" R. Brylskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opowieść o człowieku, z którym świat nie chciał rozmawiać. Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" R. Brylskiego
Wojciech Mecwaldowski jako Szmul Zygielbojm w filmie "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda BrylskiegoFoto: mat. promocyjne

W tytułową rolę Szmula Zygielbojma – członka polskiego rządu na uchodźstwie, który popełnił samobójstwo w akcie sprzeciwu wobec obojętności państw alianckich na Holokaust – wcielił się Wojciech Mecwaldowski. – Film mówi o tylu ważnych sprawach. Człowiek poświęcił swoje życie dla swojego narodu, zrobił ostateczny krok. Wszyscy powinni go zobaczyć – powiedział aktor.

Smierć Zygielbojma Mecwaldowski 1200.jpg
Patronaty Trójki. "Śmierć Zygielbojma" w kinach od 5 listopada

"Świat nie chciał rozmawiać ze Szmulem Zygielbojmem"

Posłuchaj

2:56
Uroczysta premiera filmu Ryszarda Brylskiego "Śmierć Zygielbojma" w Teatrze Narodowym w Warszawie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Świat był bezsilny, nie chciał rozmawiać ze Szmulem Zygielbojmem. Nie chciał rozmawiać z Janem Karskim, nie chciał rozmawiać z Nowakiem-Jeziorańskim, nie chciał rozmawiać z Witoldem Pileckim, nie chciał przyjąć do wiadomości raportu Pileckiego – wyliczał obecny na premierze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Posłuchaj

10:09
"Sprawa Zygielbojma do tej pory nie została odpowiednio nagłośniona. Dlatego powstał ten film." Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góra gościem Trójki (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia dalej toczy koło

Co tragiczne losy Szmula Zygielbojma znaczą dla nas dziś? Kto powinien ten film zobaczyć? – Ten film pokazuje, że taki Zygielbojm jest też dzisiaj. Spala się przy Rotundzie, a nikt z nas nie pamięta jego nazwiska. To film o tym, że historia dalej toczy to koło. Człowiek poświęcił swoje życie dla swojego narodu, zrobił ostateczny krok. Wszyscy powinni go zobaczyć – odpowiedział Wojciech Mecwaldowski. 

– Sądzę, że historia Zygielbojma, który w szczególny sposób przeciwstawia się okrucieństwu wojny na bardzo wczesnym etapie, bezwzględnie może być ciekawa dla młodych ludzi, którzy dzisiaj nie zdają sobie sprawy, że z pewnych ognisk, z pewnych wypowiedzi rodzą się sprawy niezwykle istotne w przyszłości – dodał Robert Gonera, który w filmie wcielił się w Ignacego Szwartzbarta, członka Rady Narodowej RP na uchodźstwie.

Śmierć Zygielbojma Mecwaldowski Bosak 1200.jpg
"Śmierć Zygielbojma" w sobotnim "Trójkowo, filmowo". Spotkanie z Ryszardem Brylskim

O polskiej historii z rozmachem

"Śmierć Zygielbojma" to duża produkcja kręcona w Polsce i Wielkiej Brytanii z udziałem świetnych polskich aktorów: oprócz Wojciecha Mecwaldowskiego i Roberta Gonery w obsadzie znaleźli się m.in. Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Jack Roth i Marcin Bosak. Film wyreżyserował Ryszard Brylski, który wraz z Wojciechem Lepianką jest także autorem scenariusza. Zdjęcia zrealizował Piotr Śliskowski, a muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a jego powstanie wsparły Polski Instytut Sztuki Filmowej i Polska Fundacja Narodowa.

Film był już pokazywany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a niebawem trafi na prestiżowy festiwal Camerimage. Polscy widzowie mogą oglądać go już od piątku.

ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA – film w kinach od 5 listopada/Monolith Films


Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego odbyła się w środę 3 listopada w Teatrze Narodowym w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Marek Zalewski
Gość: Michał Góraś (wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej)
Data emisji: 4.11.2021
Godziny emisji: 6.37, 9.33

mat. prasowe/kr

Polecane