Opowieść o człowieku, z którym świat nie chciał rozmawiać. Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" R. Brylskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opowieść o człowieku, z którym świat nie chciał rozmawiać. Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" R. Brylskiego
Wojciech Mecwaldowski jako Szmul Zygielbojm w filmie "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda BrylskiegoFoto: mat. promocyjne

W tytułową rolę Szmula Zygielbojma – członka polskiego rządu na uchodźstwie, który popełnił samobójstwo w akcie sprzeciwu wobec obojętności państw alianckich na Holokaust – wcielił się Wojciech Mecwaldowski. – Film mówi o tylu ważnych sprawach. Człowiek poświęcił swoje życie dla swojego narodu, zrobił ostateczny krok. Wszyscy powinni go zobaczyć – powiedział aktor.

Smierć Zygielbojma Mecwaldowski 1200.jpg
Patronaty Trójki. "Śmierć Zygielbojma" w kinach od 5 listopada

"Świat nie chciał rozmawiać ze Szmulem Zygielbojmem"

Londyn 1943. Młody brytyjski reporter Adam (Jack Roth) szuka tematów, które popchną jego karierę do przodu. Pewnego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat wydawałoby się, jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Okazuje się, że to historia, która powinna wstrząsnąć światem. Szmul Zygielbojm (Wojciech Mecwaldowski) w okupowanej Polsce zostawił rodzinę, aby wyruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał przekazać przywódcom zachodniego świata informacje o niewyobrażalnych zbrodniach popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma zderzyły się z obojętnością i niezrozumieniem. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie pomóc mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, poświęcił własne życie, by nagłośnić sprawę. Teraz jego historia znajduje się w rękach młodego dziennikarza, który robi wszystko, by prawda wreszcie wyszła na jaw.

Posłuchaj

2:56
Uroczysta premiera filmu Ryszarda Brylskiego "Śmierć Zygielbojma" w Teatrze Narodowym w Warszawie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Świat był bezsilny, nie chciał rozmawiać ze Szmulem Zygielbojmem. Nie chciał rozmawiać z Janem Karskim, nie chciał rozmawiać z Nowakiem-Jeziorańskim, nie chciał rozmawiać z Witoldem Pileckim, nie chciał przyjąć do wiadomości raportu Pileckiego – wyliczał obecny na premierze minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Posłuchaj

10:09
"Sprawa Zygielbojma do tej pory nie została odpowiednio nagłośniona. Dlatego powstał ten film." Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góra gościem Trójki (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia dalej toczy koło

Co tragiczne losy Szmula Zygielbojma znaczą dla nas dziś? Kto powinien ten film zobaczyć? – Ten film pokazuje, że taki Zygielbojm jest też dzisiaj. Spala się przy Rotundzie, a nikt z nas nie pamięta jego nazwiska. To film o tym, że historia dalej toczy to koło. Człowiek poświęcił swoje życie dla swojego narodu, zrobił ostateczny krok. Wszyscy powinni go zobaczyć – odpowiedział Wojciech Mecwaldowski. 

– Sądzę, że historia Zygielbojma, który w szczególny sposób przeciwstawia się okrucieństwu wojny na bardzo wczesnym etapie, bezwzględnie może być ciekawa dla młodych ludzi, którzy dzisiaj nie zdają sobie sprawy, że z pewnych ognisk, z pewnych wypowiedzi rodzą się sprawy niezwykle istotne w przyszłości – dodał Robert Gonera, który w filmie wcielił się w Ignacego Szwartzbarta, członka Rady Narodowej RP na uchodźstwie.

Śmierć Zygielbojma Mecwaldowski Bosak 1200.jpg
"Śmierć Zygielbojma" w sobotnim "Trójkowo, filmowo". Spotkanie z Ryszardem Brylskim

O polskiej historii z rozmachem

"Śmierć Zygielbojma" to duża produkcja kręcona w Polsce i Wielkiej Brytanii z udziałem świetnych polskich aktorów: oprócz Wojciecha Mecwaldowskiego i Roberta Gonery w obsadzie znaleźli się m.in. Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Jack Roth i Marcin Bosak. Film wyreżyserował Ryszard Brylski, który wraz z Wojciechem Lepianką jest także autorem scenariusza. Zdjęcia zrealizował Piotr Śliskowski, a muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a jego powstanie wsparły Polski Instytut Sztuki Filmowej i Polska Fundacja Narodowa.

Film był już pokazywany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a niebawem trafi na prestiżowy festiwal Camerimage. Polscy widzowie mogą oglądać go już od piątku.

ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA – film w kinach od 5 listopada/Monolith Films


Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego odbyła się w środę 3 listopada w Teatrze Narodowym w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Marek Zalewski
Gość: Michał Góraś (wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej)
Data emisji: 4.11.2021
Godziny emisji: 6.37, 9.33

mat. prasowe/kr

Polecane