Światełko – symbol pamięci o tych, co odeszli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światełko – symbol pamięci o tych, co odeszli
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Paulina Vastenberg

Zaduszki, Dzień Zaduszny bądź też Święto Zmarłych przypada 2 listopada i wraz z poprzedzającym je dniem Wszystkich Świętych jest czasem poświęconym wspominaniu zmarłych. W te dni odwiedzamy cmentarze, by na grobach swoich bliskich zapalić świeczkę i złożyć kwiaty.

Według etnologów praktyka zdobienia grobów kwiatami i palenia zniczy związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Chrust na te ogniska składano przez cały rok. Wierzono, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i chronią przed złymi mocami.


1200_cmentarz_shutterstock.jpg
Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym się różnią i jaką rolę pełnią w życiu wierzących?

Posłuchaj

3:06
Zaduszki: jak wspominamy zmarłych (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Wszyscy jesteśmy równi wobec śmierci, która nie zna poklasku, jest sprawiedliwa i ostateczna. – Śmierć to jest jedno, co pewne dla człowieka – stwierdza mężczyzna spotkany na cmentarzu. – Wszyscy powinniśmy mieć tego świadomość: kochać się, szanować, tolerować, słuchać siebie, rozmawiać – dopowiada kobieta.

Większość grobów jest oczyszczona, leżą na nich kwiaty, palą się świeczki. – Nie kwiaty są istotne na grobie, ale światełko. To taki symbol, że się pamięta o tych ludziach, którzy już odeszli – to tłumaczenie nawiązuje do przedchrześcijańskiej tradycji zapalania światła swoim przodkom, ale jest powszechnie akceptowane. – Oczywiście, pamięć jest najważniejsza: to są nasze korzenie, bez nich by nas nie było – potwierdza ktoś.

Czy zatem śmierć może być przejściem do innego życia? – Chociaż mam wątpliwości, liczę na to, że tak. Inaczej to wszystko nie miałoby sensu: życie by się kończyło i co? Tak smutno… – zastanawia się mężczyzna odwiedzający grób swoich bliskich.

Dzień Zaduszny/YouTube Telewizja Echo24

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Przemek Cięgotura
Data emisji: 2.11.2021
Godzina emisji: 13.19

pr/kr


Polecane