Zadbajmy o inteligencję naszych dzieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zadbajmy o inteligencję naszych dzieci
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Inteligencja – gdy zadbamy o nią odpowiednio wcześniej, daje podstawę do osiągnięć w przyszłości i pozwoli zrealizować niemal wszystkie marzenia. To kluczowy czynnik, który wpływa na nasze życie, dlatego warto o niego zadbać nie tylko w domu, lecz także w szkole.

– Obszarem moich zainteresowań jest inteligencja wieloraka, bardzo pomaga maksymalnie wykorzystać potencjał, który drzemie w uczniach – mówi Kamila Cichorczyk, nauczycielka języka angielskiego z Nowego Sącza. – Inteligencja wieloraka zakłada, że każdy człowiek jest inteligentny, choć różnimy się od siebie w tej kwestii. Zwykle mamy kilka dominujących rodzajów inteligencji, może to być na przykład inteligencja muzyczna, matematyczna, kinestetyczna, językowa – dodaje. 


Posłuchaj

3:21
Jak zadbać o rozwój inteligencji dzieci (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Nasze dzieci mają różne talenty, warto iść za dzieckiem, a nie realizować swoje cele – podkreśla psycholog Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. – Jeżeli dziecko jest ciekawe świata, pokazywać mu ten świat. Jeżeli jest uzdolnione ruchowo, ruszać się razem z nimi. Każdy rodzic, który obserwuje swoje dziecko i żyje jego życiem, nie będzie miał żadnych wątpliwości, jakie są talenty, czyli tak naprawdę inteligencja dziecka – dodaje i przekonuje, że "dzieci, które realizują plan rodziców na swoje życie, zwykle są nieszczęśliwe".

Inteligencje wielorakie / Rodzicielski Drogowskaz

– W klasie mamy różnych uczniów: są to kinestetycy, wzrokowcy, słuchowcy. W swojej pracy biorę to pod uwagę i dostosowuje ćwiczenia na lekcji tak, aby każdy mógł znaleźć coś na siebie, co będzie jego inteligencję rozwijać. Na jednej lekcji układam ćwiczenia dla dzieci, które są wzrokowcami, słuchowcami, ale na następnej już przygotowuję materiały, które pomogą kinestetykom pochłonąć materiał poprzez różnego rodzaju zajęcia ruchowe – opisuje Kamila Cichorczek.

– Dziecko, które rozwija swój typ inteligencji, będzie w tym po prostu dobre, bo to jego pasja, coś, co sprawia przyjemność. A to pociąga za sobą sukcesy i lepszą samoocenę, dziecko będzie pewniejsze siebie – dodaje Beata Rajba.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 28.10.2021
Godzina emisji: 6.53

mk

Polecane