Święto Niemego Kina z muzyką na żywo
2021-10-25, 10:10 | aktualizacja 2021-10-25, 19:10
W warszawskim kinie "Iluzjon" trwa 17. edycji Święta Niemego Kina. Jednym ze znaków rozpoznawczych festiwalu, od początku jego istnienia, jest różnorodna i wykonywana na żywo muzyka. A formuła dziewięciodniowego wydarzenia, którego w tym roku tematem przewodnim są podróże, łączy najciekawsze i najlepsze kino nieme z krajów całego świata, m.in. Francji, Włoch, Belgii, Holandii, Węgier, Kanady, Szwecji i Japonii.
Program, który organizatorzy prezentują widzom, jest różnorodny, można wręcz powiedzieć, że eklektyczny. Są w nim filmy pierwsze filmy podróżnicze, są też zaskakujące i niezwykłe odkrycia z historii kina, można również obejrzeć produkcje niezwykle egzotyczne i rzadko prezentowane na festiwalach. Krótko mówiąc, to niezwykle ciekawa propozycja dla kinomanów, podróżników, historyków i wszystkich ciekawych świata.
Posłuchaj
– Są w nim filmy stricte podróżnicze, tzw. travelogi, krótkometrażowe filmy z początku XX w. Jedne z pierwszych rejestracji świata: przeróżnych krajów, miast czy krain geograficznych, jak Grenlandia, Nowa Zelandia, Boliwia i Portugalia. Dzięki nim możemy naprawdę przenieść się w czasie i poznać twarze, zwyczaje i ubiory mieszkańców tamtych krain – wylicza Iga Harasimowicz, filmografka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, koordynatorka programowa 17. edycji Święta Niemego Kina. – Mamy też sekcje "Zaginione światy" czy "Cztery strony świata", w której prezentujemy kinematografie z m.in. Węgier czy Japonii, nie zawsze uwzględnianych w przeglądach kina niemego, zdominowanych przez Francję i Stany Zjednoczone, które są kolebką kinematografii – wskazuje.
FINA współpracuje z wieloma archiwami i muzeami, które nieustannie identyfikują filmy znajdujące się w ich zbiorach. Dzięki temu podczas Święta Niemego Kina zostanie zaprezentowane sensacyjne odkrycie: – Jest to film "Szkice z Polski", który niedawno został odkryty w Filmotece Belgijskiej. Jest to niesamowity zapis unikatowych obrazów z życia w przedwojennej Polsce – opowiada Iga Harsimowicz.
Posłuchaj
Skoro nieme kino, to oczywiście także muzyka na żywo. Podczas tegorocznego Święta Niemego Kina występuje aż 57 artystów: m.in. Maciej Obara Quartet, Księżyc, Atom String Quartet feat. Marcin Albert Steczkowski, RGG, Kasia Pietrzko Trio oraz JAAA! feat. Irek Wojtczak. – Połączenie starych niemych filmów ze współczesną muzyką jazzową, elektroniczną, bitową daje niesamowite efekty i myślę, że widzowie, którzy uczestniczą w festiwalu, naprawdę dają się ponieść tym emocjom – opowiada Aneta Norek, koordynatorka programu muzycznego Święta Niemego Kina.
– Muzyka, która jest tworzona na żywo, powstaje w różny sposób, każdy podchodzi do tego indywidualnie. Niektórzy muzycy wyznaczają sobie na osi czasu filmu charakterystyczne momenty, motywy, do których powracają, a pozostały czas to improwizacja – tłumaczy. – Ale np. Atom String Quartet podczas pokazu wykonał przedpremierowo fragmenty kwartetu smyczkowego napisanego przez Mateusza Smoczyńskiego. Natomiast Marek Pędziwiatr miał notatki, w których były opisane emocje, i tymi emocjami kreował muzykę – opowiada.
Spot 17. Święta Niemego Kina 22-30 października/YouTube Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Innowacją w realizacji tegorocznej edycji będą transmisje na żywo wybranych projekcji i koncertów na portalu ninateka.pl.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Iga Harasimowicz (filmografka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, koordynatorka programowa 17. edycji Święta Niemego Kina),
Aneta Norek (koordynatorka programu muzycznego Święta Niemego Kina)
Data emisji: 25.10.2021
Godziny emisji: 10.29, 10.39
pr