Portfele bez monet i banknotów. Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Portfele bez monet i banknotów. Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Joyseulay

W zeszłym roku Wrocław został pierwszym polskim miastem, gdzie za produkty i usługi zapłacimy z wykorzystaniem tęczówki oka, a w moskiewskim metrze od niedawna można zapłacić za bilet za pomocą… twarzy. Czy rozwijające się technologie płatności bezgotówkowych, z których tak chętnie korzystają Polacy, doprowadzą to tego, że monety i banknoty znikną z naszych portfeli na dobre? A może i same portfele przestaną kiedyś być nam potrzebne?

100 złotych gotówka waluta polska free shutt 1200 .jpg
Sprzedawca nie będzie mógł odmówić przyjęcia płatności gotówką. Ustawa z podpisem prezydenta

Alternatywne metody płatności w Polsce

Według najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego nasz kraj znajduje się w czołówce tych, w których alternatywne metody płatności rozwijają się wyjątkowo szybko. Chętnie płacimy za pomocą karty, aplikacji mobilnych, a nawet zegarka. – 50% Polaków jest otwartych na obie formy płatności - bezgotówkowe i gotówkowe. 30% Polaków jest zdecydowanie przyzwyczajonych tylko do płatności bezgotówkowych, a to znaczy, że dla nich gotówka może nie funkcjonować. 20% Polaków preferuje tylko i wyłącznie płatności gotówką – punktuje dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.


Posłuchaj

3:51
Polacy jednymi z największych entuzjastów płatności bezgotówkowych. Powód do dumy, czy do zmartwienia? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czas to pieniądz

Płatność bezgotówkowa to nie tylko przyzwyczajenie kupujących, ale i sprzedawców. Jak zwraca uwagę Rafał Tomaszewski z portalu Fintek.pl, jest to dla nich dużo oszczędność czasu. – Jeżeli porównamy czas, który jest potrzebny do realizacji transakcji przy użyciu gotówki, wydaje się, że w tym czasie można obsłużyć trzech klientów, którzy płacą kartą. 

Koniec ery płatności gotówką?

Tu warto zadać pytanie – dokąd zmierza ta cała płatnicza ewolucja? Czy doprowadzi do tego, że przestaniemy używać gotówki? Zdaniem redaktora Fintek.pl, niekoniecznie. – Należy spojrzeć na rynki, które są bardzo mocno zaawansowane, jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe. W Szwecji czy w Wielkiej Brytanii ostatnio zaczęły pojawiać się głosy, a nawet ruchy ze strony banków centralnych, żeby zabezpieczyć wykorzystanie gotówki. To po to, żeby w punktach handlowo-usługowych, sklepach czy restauracjach wciąż można było zapłacić gotówką np. sytuacji, gdy wystąpi jakaś awaria i system bankowy nie będzie działał.

W Polsce podobne działania mające zabezpieczyć płacących gotówką zostały już wprowadzone w życie. Od października 2020 roku punkty handlowo-usługowe są zobowiązane do umożliwienia klientom płatności gotówką.

Dlaczego warto korzystać z płatności bezgotówkowych/MinisterstwoFinansow

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 23.10.2021
Godzina emisji: 8.19

kr


Polecane