Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/LightField Studios

Trwa Europejski Tydzień Kodowania (Code Week). Z myślą o przyszłości sztuki zamieniania informacji w komputerowy szyfr, kodowania są uczone coraz młodsze dzieciaki, które wraz z wiedzą przyjmują umiejętność kreatywnego myślenia i współpracy w grupie.

klocki zabawa_1200.jpg
Robotyka. Składanie, programowanie, zabawa

Programowanie od podstaw

W tym roku Europejski Tydzień Kodowania odbywa się w dniach 10-25 października. To społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Takie wydarzenie to m.in. lekcje programowania w szkole w Jaświłach, gdzie o podstawach edukuje się już sześciolatki.

Posłuchaj

4:09
Europejski Tydzień Programowania. Jak wygląda w polskich szkołach? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Konieczny jest wczesny start"

Uczestnicy zajęć konstruują np. samochodziki z klocków Lego, po czym programują je tak, by mogły się poruszać w różnych kierunkach. Innym zadaniem jest budowa dwóch robotów, które będą przeciągać linę. Wymaga to od uczniów dużej wiedzy na temat okablowania i urządzeń elektronicznych, jednak, jak mówi nauczyciel informatyki w szkole podstawowej w Jaświłach Jacek Dujnikowski, dobrze sobie z tym radzą.

– Tutaj konieczny jest wczesny start. Uczniowie w ten sposób zdobywają podwaliny pracy z mikrokontrolerami, elementy automatyki robotyki, po to, by później wykorzystać to w szkołach średnich. Może nawet niektórzy z nich zwiążą swoje życie z robotyką, pójdą na studia informatyczne czy na robotykę automatykę? – zastanawia się pedagog.

Nauka kodowania, czyli nauka współpracy

– Programowanie mamy już od kilku lat, a od momentu, w którym zmieniły się podstawy programowe, zaczęliśmy to realizować w większym stopniu niż dotychczas. Zaczynamy od małych dzieci, czyli nawet od pięciolatków lub sześciolatków. Uczą się orientacji przestrzennej, logicznego myślenia, współpracy w grupie. To procentuje na przyszłość – dodaje dyrektor placówki Beata Komosa.

Kodowanie — moc na wyciągnięcie ręki (PL, Coding - Power at your fingertips)/Europe Code Week

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Marcin Gliński
Data emisji: 23.10.2021
Godzina emisji: 6.17

kr


Polecane