Kariera filmowa Dolnego Śląska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kariera filmowa Dolnego Śląska
Największego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie z listy powstałej na podstawie analiz PAN, w tym także NysaFoto: Jacek Halicki [CC BY-SA 3.0] via Wikimedia Commons

Południowo-zachodni fragment Polski to wyjątkowo malowniczy rejon, w którym można znaleźć malownicze krajobrazy, piękne miejsca i mniejsze lub większe, ale zawsze urokliwe miasteczka. Nic dziwnego, że coraz częściej zaglądają tam szukający odpowiednich plenerów filmowcy z kraju i zagranicy.

– To moja żona, producentka, przekonała mnie do Dolnego Śląska. Twierdzi, że tu panuje „eklektyczna harmonia” – przyznaje Łukasz Grzegorzek, reżyser filmu „Moje wspaniałe życie”, które właśnie wchodzi na ekrany kin, a kręcony był m.in. w Nysie. – Z jednej strony mamy niemiecką zabudowę z 20-lecia międzywojennego, z drugiej strony PRL-owskie budynki, a z trzeciej strony „szkaradki” z lat 90. Kamera kocha takie kadry – tłumaczy.


Ucieczka na srebrny glob 1200.jpg
"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

– Myślę, że jest to ciągle nie do końca odkryty teren i dzięki temu bardzo interesujący. Bo jeszcze ma w sobie dużo tajemnic, dużo nowych miejsc, nieoczywistych – dodaje Agata Buzek grająca w filmie główną rolę.


Posłuchaj

2:59
Kolejne filmy powstają na Dolnym Śląsku (trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

O tym, że Dolny Śląsk robi się popularny wśród filmowców, niech świadczy fakt, że ostatnio w Jeleniej Górze swój najnowszy serial kręcił David Hasselhoff, na Dolnym Śląsku powstawała też hollywoodzka produkcja „Dolina bogów” Lecha Majewskiego, gdzie główną rolę zagrał John Malkovich. – Amerykanie oglądają mój film i mówią: „To gdzieś w Hiszpanii, we Francji, we Włoszech robiłeś?” A ja mówię: „Nie, ja to robiłem tutaj, w południowej Polsce” – opowiada reżyser.

Oczywiście można powiedzieć, że zaczęło się od komedii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, której „miejskie” fragmenty kręcone były w Lubomierzu. – To bardzo ciekawy przykład, bo to zaledwie kilkanaście procent filmu. Wiejskie sceny – domy Karguli i Pawlaków – to są Dobrzykowice Wrocławskie – mówi krytyk filmowy Lech Moliński. I przyznaje: – Dolny Śląsk jest rzeczywiście barwny i ciekawy. Jest kilkanaście takich miejscowości: jeszcze m.in. Kłodzko, Legnica, Świdnica, Wałbrzych.

Moje wspaniałe życie (2021) oficjalny zwiastun/YouTube GutekFilm


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Zając (Radio Wrocław)
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 14.30

pr


Polecane