Smart city w Polsce? Na czym polega idea miasta piętnastominutowego?
2021-10-20, 13:10 | aktualizacja 2021-10-20, 14:10
Szkoła, praca, sklep, bank oraz przychodnia zdrowia w zasięgu krótkiego spaceru to dziś marzenie niejednego mieszkańca dużego miasta. Pod wpływem pandemii coraz więcej mówi się o wcielaniu urbanistycznej koncepcji miast piętnastominutowych. Na czym polega tzw. smart city? Czy idea ma szansę ziścić się również w Polsce?
Kilkadziesiąt minut poświęcane codziennie na dojazd do pracy to w Polsce norma. Koncepcja miast piętnastominutowych mogłaby to jednak zmienić. Zgodnie z nią każdy mieszkaniec powinien znaleźć wszystkie najważniejsze punkty w zasięg piętnastominutowego spaceru.
– Pomysł zakłada, że miasta projektuje się lub przeprojektowuje w taki sposób, by wszystkie aspekty naszego życia były dostępne w czasie piętnastominutowego spaceru lub jazdy rowerem. Chodzi zarówno o miejsce pracy i mieszkanie, jak i służbę zdrowia, wyżywienie, edukację, kulturę czy rozrywkę – wyjaśniał profesor Carlo Moreno, propagator koncepcji.
Posłuchaj
Miasta piętnastominutowe w Polsce?
– Polska urbanistyka przedwojenna nie znała pojęcia miasta piętnastominutowego, ale realizowała niemalże wszystkie założenia tej idei – zauważył Bartłomiej Gajewski, urbanista.
– Nasze samorządy nie mają wystarczających narzędzi finansowych i prawnych, by móc realizować idee miast otoczonych zielenią parkową. Ziemie rzucone są na wolny rynek i sprzedawane w różnych lokalizacjach. To proces mało kontrolowany, który nie działa również na poziomie planowania przestrzennego – dodał.
Przywiązanie
Jak dodaje autor materiału, innym aspektem jest mentalność Polaków, którzy przywiązują się do nieruchomości i nie są skłonni, by zmieniać lokum na te bliższe miejscu pracy. Ponadto propagator idei stwierdził, że koncepcja miast powinna służyć ludziom, a nie samochodom. – Każdy metr kwadratowy powinien ściśle spełniać swoje zadania – powiedział.
W Polsce co najmniej osiem procent środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 trafi na cele związane ze zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich. Taką informację przekazała podczas konferencji poświęconej Smart City Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
***
Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 13.16
zch