Reklama

reklama

Jakość powietrza w biurze wpływa na efektywność. Jak korzystać z klimatyzacji mądrze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakość powietrza w biurze wpływa na efektywność. Jak korzystać z klimatyzacji mądrze?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey_Popov

Jakość powietrza w miejscu pracy ma wpływ na funkcje poznawcze, w tym na czas reakcji, zdolność koncentracji, a także na wydajność pracy – udowodnili naukowcy przynależącej do Uniwersytetu Harvard Szkoły Zdrowia Publicznego im. T.H. Chana. 

samochód klimatyzacja shutter 1200 Monika Wisniewska.jpg
samochód klimatyzacja shutter 1200 Monika Wisniewska.jpg

Niebezpieczne pyły PM2,5 

Badanie harvardzkich naukowców trwało rok i objęło pracowników biur w sześciu krajach, pracujących w różnych dziedzinach – inżynierów, agentów nieruchomości, architektów i techników. Okazało się, że zwiększone stężenie drobnych cząstek pyłu PM2,5 i niższe wskaźniki wentylacji (mierzone przy użyciu poziomów dwutlenku węgla) skutkowały u badanych wolniejszymi czasami reakcji i zmniejszoną dokładnością podczas wykonywania zadań testowych. Naukowcy zaobserwowali również zaburzenia funkcji poznawczych.

To, czym są pyły PM2,5, wyjaśnia Zuzanna Podgórska, fizyk z Politechniki Warszawskiej. – Są to bardzo małe cząstki, które bez problemu przenikają przez większość filtrów. W pyłach PM2,5 są substancje chemiczne, ale też np. naturalne pierwiastki radioaktywne, które docierają do naszych płuc. Pojedyncza ekspozycja nie jest niebezpieczna, natomiast jeżeli przebywamy w takich warunkach pracy przez dłuższy czas, odbija się to na naszym zdrowiu – ostrzega.

Posłuchaj

4:19
Jak powietrze w miejscu pracy wpływa na nasze zdrowie i wydajność? Badania harvardzkich naukowców (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Klimatyzacja – zbrodnicza czy pomocna?

– Klimatyzacja, jeżeli jest nieprawidłowo użytkowana, niestety daje dużo złego – zwraca uwagę lekarz pulmonolog Ewa Czernicka-Cierpisz. – Namnażają się tam grzyby i bakterie, co powoduje odczyny alergiczne albo nasilenie się chorób przewlekłych, takich jak astma. To też wysychanie śluzówek, z którym wiąże się np. łzawienie oczu, chrypka i uczucie suchości jamy ustnej.

Stąd nieraz dochodzi do sytuacji, w której młody człowiek, będący dotychczas okazem zdrowia, po zmianie miejsca pracy nagle zaczyna uskarżać się na wyżej wymienione objawy. Dlatego istotne jest ustawienie tzw. temperatury komfortu i regularne czyszczenie urządzeń klimatyzujących.

– Różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną powinna wynosić maksymalnie 6-8 stopni. W domach i mieszkaniach klimatyzację należy raz na rok odgrzybić i wyczyścić. Nie powinno się robić tego samemu. Każda klimatyzacja zbiera wodę, a co za tym idzie  grzyby – tłumaczy inż. Rafał Chorążak, ekspert do spraw klimatyzacji. – Klimatyzacja jest bardzo przyjemnym rozwiązaniem, tylko trzeba jej odpowiednio używać – podkreśla.

WEBINARIUM nr 1 - PANDEMIA COVID-19 - EPIDEMIOLOGIA, KLINIKA, JAKOŚĆ POWIETRZA, KLIMATYZACJA/Paweł GRZESIOWSKI

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 8.10

kr

Polecane