Odurzeni serialami. Jak oglądanie może uzależnić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odurzeni serialami. Jak oglądanie może uzależnić?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

Jeszcze niedawno, by obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu, musieliśmy czekać cały tydzień. Obecnie dostęp do licznych platform streamingowych sprawia, że możemy obejrzeć cały sezon naraz i z tej możliwości chętnie korzystamy. Zarywamy noce i zaniedbujemy aktywność fizyczną, a w końcu… uzależniamy się. Nałogowe oglądanie seriali, z pozoru nieszkodliwe, staje się coraz bardziej powszechne.

squid game 1200.jpg
Hiszpańscy uczniowie odtwarzają brutalne sceny ze "Squid Game". Nauczyciele ostrzegają przed znieczulicą

Serialowy zastrzyk endorfiny

Młodsi oglądają bijący rekordy popularności serial "Squid Game" czy "Wiedźmina", a starsi "M. jak miłość" lub "Barwy szczęścia". Na jednych i drugich seriale wywierają podobny wpływ.

– To daje nam odprężenie i endorfiny, a to jest ten haczyk, na który człowiek się łapie. Nasz mózg dostaje gratyfikację w postaci hormonu. To jest to, co nas uzależnia i żeby wprowadzić się w ten stan relaksacji, decydujemy się obejrzeć kolejny odcinek – wyjaśnia psycholog i psychoterapeuta Robert Gancarczyk. – To aktualnie duże zagrożenie, ponieważ mamy do niego dostęp, a dawniej go nie było – ostrzega.

Posłuchaj

3:57
Wciągające seriale – od nich też można się uzależnić! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zamiast maratonu – trzy odcinki w tygodniu

Oglądanie kilku odcinków pod rząd to kilka godzin wyjętych z naszego życiorysu, które moglibyśmy poświęcić na ćwiczenia fizyczne, spotkanie z przyjaciółmi lub pracę. Wynika z tego poczucie izolacji, co z kolei może prowadzić do stanów depresyjnych. – To, co na początku nas złapało, czyli lepszy nastrój, będzie ciągnąć nas w dół – dodaje ekspert.

Czy to znaczy, że powinniśmy zlikwidować wszystkie nasze konta na platformach streamingowych i zrezygnować z oglądania? W ekstremalnych przypadkach być może byłoby to odpowiednim rozwiązaniem, jednak jeżeli czujemy, że poświęcamy serialom zbyt wiele czasu, powinniśmy wprowadzić w nasze życie pewne ograniczenia. 

– Warto ustalić sobie, że oglądamy np. dwa lub trzy odcinki w tygodniu. Nie chodzi o to, żeby odcinać się od tego w całości. Zdecydowanie nie polecam regularnych maratonów serialowych  to może przynieść więcej szkód niż pożytku – radzi Robert Gancarczyk.

E-uzależnienia - przyczyny, objawy, leczenie - Joanna Flis, Joanna Gutral/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 7.13

kr

Polecane