Odurzeni serialami. Jak oglądanie może uzależnić?
2021-10-19, 07:10 | aktualizacja 2021-10-19, 13:10
Jeszcze niedawno, by obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu, musieliśmy czekać cały tydzień. Obecnie dostęp do licznych platform streamingowych sprawia, że możemy obejrzeć cały sezon naraz i z tej możliwości chętnie korzystamy. Zarywamy noce i zaniedbujemy aktywność fizyczną, a w końcu… uzależniamy się. Nałogowe oglądanie seriali, z pozoru nieszkodliwe, staje się coraz bardziej powszechne.
Serialowy zastrzyk endorfiny
Młodsi oglądają bijący rekordy popularności serial "Squid Game" czy "Wiedźmina", a starsi "M. jak miłość" lub "Barwy szczęścia". Na jednych i drugich seriale wywierają podobny wpływ.
– To daje nam odprężenie i endorfiny, a to jest ten haczyk, na który człowiek się łapie. Nasz mózg dostaje gratyfikację w postaci hormonu. To jest to, co nas uzależnia i żeby wprowadzić się w ten stan relaksacji, decydujemy się obejrzeć kolejny odcinek – wyjaśnia psycholog i psychoterapeuta Robert Gancarczyk. – To aktualnie duże zagrożenie, ponieważ mamy do niego dostęp, a dawniej go nie było – ostrzega.
Posłuchaj
Zamiast maratonu – trzy odcinki w tygodniu
Oglądanie kilku odcinków pod rząd to kilka godzin wyjętych z naszego życiorysu, które moglibyśmy poświęcić na ćwiczenia fizyczne, spotkanie z przyjaciółmi lub pracę. Wynika z tego poczucie izolacji, co z kolei może prowadzić do stanów depresyjnych. – To, co na początku nas złapało, czyli lepszy nastrój, będzie ciągnąć nas w dół – dodaje ekspert.
Czy to znaczy, że powinniśmy zlikwidować wszystkie nasze konta na platformach streamingowych i zrezygnować z oglądania? W ekstremalnych przypadkach być może byłoby to odpowiednim rozwiązaniem, jednak jeżeli czujemy, że poświęcamy serialom zbyt wiele czasu, powinniśmy wprowadzić w nasze życie pewne ograniczenia.
– Warto ustalić sobie, że oglądamy np. dwa lub trzy odcinki w tygodniu. Nie chodzi o to, żeby odcinać się od tego w całości. Zdecydowanie nie polecam regularnych maratonów serialowych – to może przynieść więcej szkód niż pożytku – radzi Robert Gancarczyk.
E-uzależnienia - przyczyny, objawy, leczenie - Joanna Flis, Joanna Gutral/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 7.13
kr