Teatr wyobraźni, dzięków i zmysłów. Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr wyobraźni, dzięków i zmysłów. Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła na tle nowego Muzeum w Baranowie Sandomierskim. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

W Baranowie Sandomierskim powstała jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. Muzeum Teatru Polskiego Radia już dziś otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Co czeka fanów słuchowisk? 

– Z całą pewnością to jedyne takie muzeum na świecie. Tym trudniejsza jest to dla mnie chwila. Wielkie otwarcie już dziś o godzinie 13.30. Do Baranowa jadą już cudowni artyści i aktorzy związani z Teatrem Polskiego Radia. Wstęgę przetną Magdalena Zawadzka, Piotr Fronczewski i Krzysztof Gosztyła – mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia i pomysłodawca Muzeum Teatru Polskiego Radia.

– Będziemy czytać ulubione wiersze i wspominać wspaniałych artystów. Bardzo przeżywam każdą sekundę tego dnia i cieszę się, że mogę się tą radością podzielić ze słuchaczami – dodał. 

Posłuchaj

4:37
"To będzie miejsce tętniące życiem". Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inicjatywa 

– Pomysł wisiał w powietrzu. Wystarczyło go tylko dotknąć. Teatr Polskiego Radia istnieje już od prawie stu lat. To cudowne miejsce, teatr wyobrazi. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której będziemy mogli wspominać minione lata i patrzeć w przyszłość. Nawet teraz mówię do państwa ze studia radiowego, które również jest częścią muzeum. Będziemy tutaj organizować warsztaty dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi będą pisać swoje scenariusze i nagrywać słuchowiska. Miejsce to stanie się taką filią Teatru Polskiego Radia – zaznaczył dyrektor. 

Teatralne ławeczki 

– Na wiosnę przyszłego roku w Baranowie staną ławeczki poświęcone głosom wielkich aktorów. Pierwsza dedykowana będzie Gustawowi Holoubkowi. Będzie można nacisnąć guzik i posłuchać jego pięknego, niezwykłego głosu. Następna ławeczka poświęcona będzie Zbigniewowi Zapasiewiczowi – powiedział Janusz Kukuła. 

– Nasze muzeum można rozpoznać z daleka. Na budynku widnieją piękne murale autorstwa krakowskiego malarza. Obrazy przedstawiają Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Magdalenę Zawadzką, Grażynę Barszczewską, Piotra Fronczewskiego oraz Krzysztofa Gosztyłę – wymienił gość "Trójki przed południem". 

Eksponaty 

W Baranowie Sandomierskim będzie można oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia. W tym eksponaty związane z kultowymi powieściami radiowymi "Matysiakowie" oraz "W Jezioranach". – Mamy dwie sale poświęcone powieściom radiowym. Odtworzyliśmy pomieszczenia z początków ich nadawania. Można w nich słuchać pierwszych odcinków. Jest też sala ogólna poświęcona wszystkim ludziom, którzy tworzyli Teatra Polskiego Radia. Nie można zapomnieć również o ulubionym miejscu wszystkich dzieci. Znajdują się w nim powstałe w XIX wieku urządzania do wytwarzania dźwięków. Z ich pomocą można zrobić burzę, deszcz lub wiatr.  To przestrzeń, która z pewnością będzie tętniła życiem – podkreślił dyrektor Kukuła.  

Muzeum Teatru Polskiego Radia  Muzeum Słów i Głosów powstało z inicjatywy Janusza Kukuły, dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa, prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. Otwarcie obiektu odbyło się na poniedziałek 18 października. 

Posłuchaj

2:52
"Muzeum to spełnienie moich marzeń". Artyści o otwarciu Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemZapraszamy do Trójki
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia i pomysłodawca Muzeum Teatru Polskiego Radia)
Autorka materiału dodatkowego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 18.10.2021 
Godzina emisji: 9.15, 17.51

zch

Polecane