Spotkania, premiery książkowe i warsztaty. Noc Księgarń po raz trzeci!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spotkania, premiery książkowe i warsztaty. Noc Księgarń po raz trzeci!
Noc Księgarń 2021Foto: mat. promocyjne

Kilkudziesięciu gości oraz blisko sto wydarzeń i kiermaszy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w 120 księgarniach na terenie całego kraju. Po raz trzeci branża księgarska zjednoczy siły, aby wspólnie zorganizować wielkie święto księgarstwa. O Nocy Księgarń 2021, która zaczyna się już w piątek 22 października, w "Trójce przed południem" opowiada jej organizatorka Anna Karczewska.

Przekonać nieprzekonanych

Noc Księgarń 2021 to spotkania autorskie, premiery książkowe, warsztaty, pokazy filmowe, koncerty,
dyskusje, spacery literackie i konkursy. Organizator festiwalu, dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN), w tym roku miał niełatwe zadanie: musiał wziąć pod uwagę pandemiczną rzeczywistość i ograniczenia sanitarne. Dlatego też osią wydarzeń będzie program online Nocy Księgarń, który został podzielony na pasma. 


Posłuchaj

5:29
Zbliża się trzecia odsłona Nocy Księgarń 2021. Rozmowa z Anną Karczewską, cz. 1 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Jest jeden główny program, w którym będzie można wziąć udział z każdego miejsca na świecie. Będzie w nim m.in. rozmowa na temat tego, jakie książki są ważne dla kobiet oraz rozmowa o poprawności języka polskiego i zmianach, które teraz w nim zachodzą. Mamy noc z kryminałem i noc z reportażem –  wymienia Anna Karczewska. – Staramy się robić tak, żeby było to bardzo różnorodne i przyciągnęło różnych ludzi – nie tylko takich, którzy każdą wolną chwilę poświęcają czytaniu książek, ale również takich, którzy są nieprzekonani do tej formy rozrywki – dodaje.

Nie obowiązek, ale rozrywka

Istotną częścią akcji jest Noc Księgarń dla Dzieci, w której ramach pojawią się rozmowy o literaturze dziecięcej prowadzone przez małych czytelników wraz z dziennikarką radiowej Trójki Katarzyną Stoparczyk. Ich gośćmi będą Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Ryrych i Mirosław Wlekły. W wydarzeniu, które odbędzie się w Księgarni Baczyńskiego na warszawskich Bielanach, będzie można uczestniczyć także online.

– Najmłodsi czytelnicy są dla nas najważniejszą grupą odbiorców od początku Nocy Księgarń, dlatego że z badań Biblioteki Narodowej wiemy, że w bardzo wielu domach w Polsce nie ma ani jednej książki. Dlatego staramy się przyciągnąć małe dzieci, żeby przekonały się, że książki nie są nudne, a ich czytanie nie jest przykrym obowiązkiem, tylko fajną rozrywką – wyjaśnia rozmówczyni Marty Piaseckiej.  


Posłuchaj

3:43
Zbliża się trzecia odsłona Nocy Księgarń 2021. Rozmowa z Anną Karczewską, cz. 2 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piątkowy wieczór z książką

Piątkowy wieczór zazwyczaj nie jest czasem na czytanie książek. W jaki sposób organizatorzy Nocy Księgarń chcą przyciągnąć do udziału zwłaszcza młodych ludzi? Dla przykładu Anna Karczewska zdradza swoje plany na rozpoczęcie weekendu. – Najpierw wyląduję na Nocy Księgarń w Księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego, gdzie aktorzy związani z Klubem Komediowym będą czytali niesamowite opowieści, a potem idę dalej w miasto. W godzinach 18-20 spokojnie można sprawdzić, co dzieje się w naszych lokalnych księgarniach, a potem pójść na imprezę lub wrócić do domu, by poczytać kupione książki.

Noc Księgarń 2021 rozpocznie się w piątek 22 października o godz. 16.00 i zakończy się w sobotę 23 października o godz. 2.30.

Noc Księgarń 2021 już 22 października!/Hùng Thanh Vlog TV

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Anna Karczewska (organizatorka Nocy Księgarń 2021)
Data emisji: 18.10.2021 
Godziny emisji: 9.30, 9.40

mat. prasowe/kr

Polecane