Animacje z całego świata w Gdańsku. Trwa Animafest 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Animacje z całego świata w Gdańsku. Trwa Animafest 2021
zdjęcie ilustracyjneFoto: https://www.shutterstock.com/

Gdańsk po raz siódmy gości filmy animowane z całego świata. Produkcje zostaną zaprezentowane w ramach siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest. Na widzów czekają projekcje filmów krótkometrażowych, pełnometrażowych, ekranizacji bajek dla dzieci, warsztaty oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. To jednak nie wszystko, czym zaskoczy nas wydarzenie. 

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem przewodnim "Antologia polskiej animacji". – Oznacza to, że zaprezentujemy szereg filmów z całej polskiej historii animacji. Począwszy od lat sześćdziesiątych po czasy współczesne. To linia, która rozciąga się przez różne pasma i sekcje. Mamy filmy krótkometrażowe, eksperymentalne, filmy dla dzieci oraz krótkie fabuły. Poza tym zaplanowaliśmy spotkania z mistrzami animacji oraz rozmowy z wybitnymi twórcami i studiami. Dziś wieczorem gościć będziemy Studio Munka oraz prezentować stworzone przez nich filmy – zapraszał Michał Grubman, pomysłodawca festiwalu. 

– Nasz festiwal to 40 punktów programu i ponad 100 filmów. Połowę z nich stanowią polskie produkcje – dodał. 

Posłuchaj

8:03
Animafest 2021. Czym zaskoczy nas gdański festiwal (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polska animacja 

– Polska jest jednym z najwybitniejszych państw, jeśli chodzi o animację. Mamy potencjał i jesteśmy go świadomi. Świadczy o tym chociażby liczba nagród, które trafiają do naszych rodzimych twórców. Są bardzo utalentowani i cenieni na całym świecie – powiedział gość "Trójki przed południem".

Animacja nie tylko dla dzieci 

– Od siedmiu lat pokazujemy, że filmy animowane dedykowane są także dojrzałym widzom. W naszym programie ponad połowę tytułów stanowią produkcje przeznaczone dla starszych odbiorców. Podczas konkursu zaprezentujemy sześć produkcji. Tylko jedna z ich wpisuje się w założenia kina familijnego. Pozostałe pięć to tytuły tylko dla dorosłego odbiorcy – usłyszeliśmy podczas rozmowy.

 Przez konstrukcje naszego programu i godzinowe ułożenie projekcji, dostosowaliśmy się do potrzeb każdego widza. Zaczynamy od pokazów dziecięcych, przechodzimy przez kino familijne, w którym uczestniczyć można niezależnie od wieku, a kończymy na projekcjach przeznaczonych jedynie dla dorosłych – wyjaśnił. 

Animafest 2021

Festiwal Animafest trwa od 14 do 17 października. To jednak nie koniec. Na chętnych atrakcje czekają do końca miesiąca. – Od 18 do 29 października uruchomione zostaną pokazy online. W ich ramach będzie można zapoznać się z konkursowymi filmami krótkometrażowymi. Pozostaje z nami element hybrydowy. Kontynuujemy go z myślą o wszystkich, którzy nie będą mogli pojawić się na festiwalu. Ponadto będzie można zobaczyć, co działo się na warsztatach oraz podczas spotkań. Pracujemy też nad przygotowaniem kilku materiałów ekstra – zaprosił Michał Grubman. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Grubman (pomysłodawca festiwalu)
Data emisji: 15.10.2021 
Godzina emisji: 10.24

zch

Polecane