Nietoperze w wielkim mieście. W Lublinie powstają dla nich domki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nietoperze w wielkim mieście. W Lublinie powstają dla nich domki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Monica Johansen

Z powodu stereotypów są uważane za zagrożenie, jednak to one pozbywają się za nas ogromnych ilości znienawidzonych przez nas komarów. Nietoperze nie omijają dużych miast i potrzebują w nich schronienia. Dlatego lubelska Fundacja dla Przyrody buduje i instaluje dla nich domki, jednocześnie próbując zmienić naszą opinię o tych latających ssakach.

Nietoperze lgną do miasta

– W Lublinie łącznie mamy 17 gatunków nietoperzy. Niektóre z nich wręcz preferują miasta i lubią sąsiedztwo człowieka – zaskakuje Michał Piskorski, który jest chiropterologiem, czyli osobą zajmującą się badaniami i ochroną nietoperzy. – Najpospolitsze gatunki, które tu spotykamy, to kilka gatunków karlików  karliki większe, karliki drobne, karliki średnie. Szczególnie często jesienią występują borowce i mroczki posrebrzane czy gacki oraz nocki rude, które żerują bezpośrednio nad taflą wody – wymienia. 

Posłuchaj

3:52
Fundacja Dla Przyrody buduje domki dla lubelskich nietoperzy i walczy ze stereotypami (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nocni łowcy komarów

W ramach projektu Fundacji Przyroda w samym Lublinie zostanie zainstalowanych 90 budek i zostanie postawionych pięć tablic informacyjnych. Budki stają m.in. przy oświetlonych ścieżkach rowerowych. – Nietoperze bardzo często polują przy latarniach. Można wtedy obserwować, jak wykonują swoje niesamowite akrobacje, łowiąc owady. Potrafią w nocy złapać ponad 15 tys. komarów, a to ogromne ilości – mówi członek fundacji Marek Kołodziejczyk.

Budki są dla nietoperzy schronieniem w ciągu dnia, zastępując im dziuple w drzewach. – Ludzie bardzo często widząc taką budkę, zastanawiają się, dlaczego nie ma w niej otworu. Otwór znajduje się u samego dołu – jest to wąska szczelina, którą nietoperz wpełza. Jest mu tam ciepło i przyjemnie – wyjaśnia. 

Nie takie straszne, jak je malują

Celem akcji montowania budek jest nie tylko zapewnienie schronienia nietoperzom, ale także walka ze związanymi z nimi stereotypami. – Nasz program w jednym z założeń ma odczarować mity, które są związane z nietoperzami  że mogą wplątać się we włosy, że są krwiopijne i powodują zagrożenie. Nietoperze krwiopijne to tylko kilka gatunków, które występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Oczywiście to dzikie zwierzęta, więc nie należy ich dotykać ani niepokoić, dlatego że będą się zwyczajnie bronić i mogą nieintencjonalnie człowieka ugryźć – ostrzega Michał Piskorski.

Budowa budki dla nietoperzy/Drewno Zamiast Benzyny

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Lilianna Kaczmarczyk
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 7.45

kr

Polecane