We Wrocławiu październik należy do Tadeusza Różewicza. Setna rocznica urodzin poety

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
We Wrocławiu październik należy do Tadeusza Różewicza. Setna rocznica urodzin poety
Tadeusz RóżewiczFoto: Forum/Michał Rogala

Wyśpiewywanie i rapowanie poezji przez całą dobę, spektakle i spacer po Wrocławiu śladami poety – te i inne wydarzenia towarzyszą setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, którą obchodziliśmy w minioną sobotę. O tym, co jeszcze czeka nas w październiku 2021 roku (ogłoszonego Rokiem Tadeusza Różewicza), opowiedział Jarosław Fret (dyrektor Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw obchodów Roku Tadeusza Różewicza).

Tadeusz różewicz serwis specjalny.jpg
Premierowy serwis specjalny Polskiego Radia z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza

Wrocław ojczyzną twórczości Różewicza

W sobotę 9 października minęło 100 lat od dnia narodzin Tadeusza Różewicza. W szczególny sposób tę rocznicę świętuje Wrocław, w którym Tadeusz Różewicz przez 46 lat mieszkał i tworzył. Jak podkreśla dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret, kluczowy dla Różewicza był rok 1968, kiedy to przeprowadził się do Wrocławia z Gliwic. – Oczywiście Różewicz bywał we Wrocławiu już wcześniej, chociażby na Festiwalu Jednego Aktora, gdzie wystawiano spektakle na podstawie jego tekstów – dodaje.

Posłuchaj

7:38
Rok Tadeusza Różewicza i setna rocznica urodzin poety. Jarosław Fret gościem Trójki (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Doba z Różewiczowską poezją

Jakie wydarzenia towarzyszą setnej rocznicy urodzin twórcy? – Myślenie dramatyczne było jedną z dróg myślenia poety, stąd dominują wydarzenia teatralne, ale nie tylkoMieliśmy też wiele wydarzeń muzycznych, w tym wspaniały 24-godzinny "24’21 Różewicz Jam Session" w Teatrze Capitol – w ciągu 24 godzin zostało wyśpiewanych i wyrapowanych wszystkie 48 tomików poety – opisuje Jarosław Fret.

Różewicz teatralnie

Instytut im. Jerzego Grotowskiego przygotował cykl teatralny pt. "Archipelag Tadeusza Różewicza". – Mamy spektakl pantomimy "Mów o sobie, tylko o sobie", mamy "Staruszka" w Teatrze Lalkowym, przygotowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych, oraz ''Odchodzi'' Sceny Plastycznej KUL w reżyserii Leszka Mądzika – wymienia Jarosław Fret.

Trailer || "Mów o sobie, tylko o sobie" reż. Daria Kopiec/PantomimaWroc

We Wrocławiu żył i tworzył jeszcze inny znany człowiek teatru. Mowa oczywiście o Jerzym Grotowskim. Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów Roku Tadeusza Różewicza we Wrocławiu było wystawienie spektaklu "Złowione", w którym przecinają się twórcze ścieżki obu artystów. Premiera spektaklu Teatru ZAR w reżyserii Jarosława Freta odbyła się w czwartek 9 października w Instytucie Grotowskiego.

Od debiutu do ostatnich chwil

W tym roku zafascynowani spuścizną Różewicza mogą także zerknąć na przewodnik po Wrocławiu śladami poety czy na jego korespondencję z Czesławem Miłoszem. Czy te publikacje jeszcze odkryją przed nami jakieś tajemnice? – Nie chodzi o tajemnice, ale o prawdziwe partnerstwo, które proponuje nam poeta – odpowiada Jarosław Fret. – 70 lat jego twórczości to nie tylko liczby, nie tylko dekady, ale te światy, które odłożyły się i przemieniły od roku 1945, kiedy zadebiutował, aż po ostatnie chwile jego życia. To jest do odkrycia i ponownego przeżycia, odnalezienia wartości – podsumowuje gość Marty Piaseckiej.

Ukochane miejsca we Wrocławiu Tadeusza Różewicza | Wrocław TV/WROCŁAW TV

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Jarosław Fret (dyrektor Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw obchodów Roku Tadeusza Różewicza)
Data emisji: 11.10.2021 
Godzina emisji: 9.29

kr

Polecane