We Wrocławiu październik należy do Tadeusza Różewicza. Setna rocznica urodzin poety
Wyśpiewywanie i rapowanie poezji przez całą dobę, spektakle i spacer po Wrocławiu śladami poety – te i inne wydarzenia towarzyszą setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, którą obchodziliśmy w minioną sobotę. O tym, co jeszcze czeka nas w październiku 2021 roku (ogłoszonego Rokiem Tadeusza Różewicza), opowiedział Jarosław Fret (dyrektor Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw obchodów Roku Tadeusza Różewicza).
Tadeusz Różewicz
Foto: Forum/Michał Rogala
Wrocław ojczyzną twórczości Różewicza
W sobotę 9 października minęło 100 lat od dnia narodzin Tadeusza Różewicza. W szczególny sposób tę rocznicę świętuje Wrocław, w którym Tadeusz Różewicz przez 46 lat mieszkał i tworzył. Jak podkreśla dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret, kluczowy dla Różewicza był rok 1968, kiedy to przeprowadził się do Wrocławia z Gliwic. – Oczywiście Różewicz bywał we Wrocławiu już wcześniej, chociażby na Festiwalu Jednego Aktora, gdzie wystawiano spektakle na podstawie jego tekstów – dodaje.
Doba z Różewiczowską poezją
Jakie wydarzenia towarzyszą setnej rocznicy urodzin twórcy? – Myślenie dramatyczne było jedną z dróg myślenia poety, stąd dominują wydarzenia teatralne, ale nie tylko. Mieliśmy też wiele wydarzeń muzycznych, w tym wspaniały 24-godzinny "24’21 Różewicz Jam Session" w Teatrze Capitol – w ciągu 24 godzin zostało wyśpiewanych i wyrapowanych wszystkie 48 tomików poety – opisuje Jarosław Fret.
Różewicz teatralnie
Instytut im. Jerzego Grotowskiego przygotował cykl teatralny pt. "Archipelag Tadeusza Różewicza". – Mamy spektakl pantomimy "Mów o sobie, tylko o sobie", mamy "Staruszka" w Teatrze Lalkowym, przygotowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych, oraz ''Odchodzi'' Sceny Plastycznej KUL w reżyserii Leszka Mądzika – wymienia Jarosław Fret.
Trailer || "Mów o sobie, tylko o sobie" reż. Daria Kopiec/PantomimaWroc
We Wrocławiu żył i tworzył jeszcze inny znany człowiek teatru. Mowa oczywiście o Jerzym Grotowskim. Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów Roku Tadeusza Różewicza we Wrocławiu było wystawienie spektaklu "Złowione", w którym przecinają się twórcze ścieżki obu artystów. Premiera spektaklu Teatru ZAR w reżyserii Jarosława Freta odbyła się w czwartek 9 października w Instytucie Grotowskiego.
Od debiutu do ostatnich chwil
W tym roku zafascynowani spuścizną Różewicza mogą także zerknąć na przewodnik po Wrocławiu śladami poety czy na jego korespondencję z Czesławem Miłoszem. Czy te publikacje jeszcze odkryją przed nami jakieś tajemnice? – Nie chodzi o tajemnice, ale o prawdziwe partnerstwo, które proponuje nam poeta – odpowiada Jarosław Fret. – 70 lat jego twórczości to nie tylko liczby, nie tylko dekady, ale te światy, które odłożyły się i przemieniły od roku 1945, kiedy zadebiutował, aż po ostatnie chwile jego życia. To jest do odkrycia i ponownego przeżycia, odnalezienia wartości – podsumowuje gość Marty Piaseckiej.
Ukochane miejsca we Wrocławiu Tadeusza Różewicza | Wrocław TV/WROCŁAW TV
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Jarosław Fret (dyrektor Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw obchodów Roku Tadeusza Różewicza)
Data emisji: 11.10.2021
Godzina emisji: 9.29
kr