Wiceszef MSZ: mamy do czynienia ze sporem między dwoma wizjami przyszłości integracji europejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że w całej Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat dwóch wizji przyszłości Wspólnoty. Jedno podejście jest – jak wskazał – "absolutnie centralistyczne", drugie z kolei zakłada konieczność postawienia pewnych granic. 

Paweł Jabłoński odniósł się do pojawiających się w debacie publicznej głosów o możliwym polexicie. Polityk zwrócił uwagę, że temat jest cyklicznie, co kilka miesięcy, podnoszony przez opozycję.

– Opozycja straszy ludzi, kreśli przerażające wizje, że Polska już za chwilę wyjdzie z Unii Europejskiej. Nikt w rzeczywistości nie ma takich planów – zapewnił. Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę na to, że "jedynymi politykami, którzy próbowali zorganizować referendum w sprawie wyjścia Polski z UE, byli działacze Platformy Obywatelskiej". 

Czytaj także:
1200.jpg
Premier: polexit to fake news, szkodliwy mit

Dwie wizje UE

Rozmówca Beaty Michniewicz powiedział, że obecnie w Polsce "mamy bardzo poważną dyskusję o tym, czy UE może rozszerzać swoje kompetencje ponad to, co jest zapisane w traktatach i nakazywać państwom członkowskim podejmowanie działań, do których nie są one zobowiązane". 

Posłuchaj

13:12
Paweł Jabłoński o tzw. polexicie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Jesteśmy dzisiaj w sytuacji, w której w całej UE mamy do czynienia ze sporem pomiędzy dwoma wizjami przyszłości integracji europejskiej – wskazywał polityk. Jak wyjaśnił – jedna z nich jest "absolutnie centralistyczna" i wiąże się z "narzucaniem państwom narodowym kierunków działań", także tych, które nie są zapisane w traktatach. – Ta wizja dominowała przez ostatnie lata w głównym nurcie polityki brukselskiej – stwierdził gość Polskiego Radia.

Druga wizja polega z kolei na założeniu, że konieczne jest postawienie granic. – Tą granicą są dla nas traktaty i zasada przyznania tzn. że jeżeli nie mamy przyznanych jakichś kompetencji UE, to te kompetencje zostają w domenie państw członkowskich – tłumaczył Paweł Jabłoński. Wiceminister wskazał, że to podejście prezentuje Polska oraz kilka innych państw. – Również w innych krajach część sceny zaczyna się do tego przekonywać – mówił polityk.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 11.10.2021
Godz. emisji: 8.45

jbt/kr

Polecane