Europa wybiera radio w technologii cyfrowej. Na czym polega DAB+?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europa wybiera radio w technologii cyfrowej. Na czym polega DAB+?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

Coraz więcej stacji radiowych przechodzi na nadawanie cyfrowe, czyli DAB+. Jak podkreślają eksperci, jest ono lepsze i tańsze od analogowego UKF. Technologia DAB+ wykorzystywana jest niemal we wszystkich krajach Europy. Na czym polega? Czy radio cyfrowe wiąże się ze zmianami dla słuchaczy?

Kraje europejskie coraz śmielej rozważają ideę całkowitego przejścia na nadawanie programów radiowych wyłącznie w technologii cyfrowej. – To radio, które możemy odbierać bez zakłóceń. Nawet jeśli znajdujemy się na krawędziach nadawania – powiedział Tomasz Bocheński z Biura Technologii Polskiego Radia. – Cyfra jest technologią przeszłości. Warto wyposażyć się w odbiorniki, które pozwalają odbierać tego typu sygnał – dodał Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. 

Posłuchaj

3:49
Cyfrowe technologie coraz śmielej wkraczają do Europy (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Technologia DAB+

– Prace nad cyfrowym systemem nadawania rozpoczęły się w Europie w 1980 roku. Pierwszą stacją, która zaczęła nadawanie w technologii, był jeden z norweskich nadawców publicznych. Dziś DAB+ staje się wiodącym kanałem w Europie – usłyszeliśmy w materiale. 

– Zgodnie z naszymi danymi, w tej technologii nadawanych jest już ponad 400 stacji na kontynencie – podkreśliła przedstawicielka Europejskiej Unii Nadawców. W Polsce prym w tym zakresie wiedzie Polskie Radio. 

Posłuchaj

8:02
Technologia DAB+ w Polsce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

DAB+ w Polsce 

– Wszystkie dziewięć stacji nadajemy już poprzez DAB+. To jednak nie koniec. Mamy plany, by uruchomić kolejną antenę. Nadal będziemy rozwijać też DAB+ – zaznaczyła Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. – Z danych Polskiego Radia wynika, że obecnie w zasięgu nadajników cyfrowych spółki jest 67 procent mieszkańców Polski – uściślił autor materiału. 

Posłuchaj

7:19
Radio cyfrowe to bogactwo oferty programowej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sygnał cyfrowy = bogata oferta programowa

– Popularność radia cyfrowego w Europie wynika z tego, że dzięki niemu może pojawić się nowa oferta programowa. Nie jest to możliwe w tradycyjnym FM, ze względu na brak wodnych częstotliwości. Zablokowane jest tym samym powstanie nowych ambitnych, ogólnopolskich stacji. Szansę mają jedynie małe, lokalne rozgłośnie o niedużym zasięgu. Ta kwestia dotyczy całej Europy, w tym oczywiście również Polski – powiedział Mirosław Ostrowski, dyrektor techniczny Radia Wrocław. 

– Radio cyfrowe to też możliwość przesyłania obrazów i dzięków o bardzo wysokiej jakości. Radio, jako takie, jest ostatnim analogowym medium. Cyfrowa technologia daje tę przewagę, że na jednej częstotliwości można nadać kilkanaście programów. Do tej pory w Norwegii było dostępnych zaledwie pięć programów ogólnonarodowych. W tej chwili, po wyłączeniu sygnału analogowego jest ich aż 32 – zaznaczył.

Posłuchaj

3:21
Europa wybiera radio cyfrowe (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sygnał cyfrowy w Europie

– W 2011 roku sieć UKF miała już 40 lat i wymagała gruntownego remontu. Geografia Noreegii sprawiała, że na terenie kraju mogło nadawać jedynie pięć stacji. Samo NRK chciało mieć ich piętnaście. Jedynym sposobem było przejście na DAB+. Co więcej, kosztowało to tyle samo, co remont starej sieci analogowej – opowiadał przedstawiciel norweskiej stacji.– Kolejnym krajem, w którym wkrótce wyłączony zostanie sygnał analogowy, będzie Szwajcaria. W Niemczech odbiornik DAB+ ma ponad dziesięć milionów gospodarstw domowych. Krajem mocno zaawansowanym technologicznie są też Czechy – usłyszeliśmy w materiale. 

Technologia DAB+ podbija Europę. Polskie Radio liderem cyfryzacji / Polskie Radio 

Wiele korzyści

– Radia słucham wyłącznie w technologii cyfrowej. Robię to zwłaszcza w samochodzie. Jest to o tyle prostsze, że wiele nowych pojazdów zostało wyposażonych w radia, które odbierają tego typu sygnał. Od ubiegłego roku wszystkie samochody w Europie muszą już posiadać przystosowane odbiorniki. Regulują to przepisy. W starszych samochodach można dodać specjalny adapter lub wymienić radio – mówił Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

– Nic nie zastąpi klasycznego radia. Cześć stacji znajdziemy tylko w technologii cyfrowej. Decydując się na nowy odbiornik, zyskujemy większy wybór i różnorodność. Technologia analogowa w tej chwili jest już przestarzała, a wiele krajów decyduje się na cyfryzację. Poza tym, dla słuchaczy nie wiąże się to z innymi zmianami. Jedyne co zauważą, to brak zakłóceń, które potrafią być szczególnie uciążliwe podczas podróży samochodem, lub w domu, podczas przechodzenia pomiędzy pomieszczeniami – wyjaśniał.

– Polskie Radio wypromowało tę technologię w Polsce. Ogólnokrajowe pokrycie zostało szybko uzupełnione. Łatwo zauważyć to podczas podróży autostradami. Dzięki uporowi i awangardzie Polskiego Radia technologia ta jest obecna w naszym kraju. Warto podkreślić, że na mapie Europy znajdują się państwa, które już wyłączyły sygnał analogowy. Myślę, że taka przyszłość czeka także nas. Warto podkreślić, że na jednej częstotliwości można nadawać jeden program analogowy lub dwanaście cyfrowych. To jest zasadniczy aspekt całej futuryzacji. W ten sposób wzrasta konkurencja, a słuchacze mają wybór – podsumował gość "Trójki do trzeciej". 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda, Piotr Łodej
Autor materiałów reporterskich: Wojciech Cegielski
Goście: Witold Kołodziejski (przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji), Mirosław Ostrowski (dyrektor techniczny Radia Wrocław)
Daty emisji: 6.10.2021, 7.10.2021
Godziny emisji: 12.29, 13.16, 16.45, 18.13

zch

Polecane