Historia ukryta w liczbach. "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia ukryta w liczbach. "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach"
W ubiegłym roku nadwyżkę budżetową odnotowały wszystkie rodzaje jednostek samorządów terytorialnych.Foto: shutterstock.com/canon_photographer

Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało prezentację zatytułowaną "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach", zawierającą zestawienie wszystkich powojennych spisów powszechnych dotyczących tego miasta. Jak można się przekonać, za tymi dokumentami i widocznymi na nich za tymi cyframi kryje się demograficzny i socjologiczny obraz Leszna.

spis powszechny wiki 1200.jpg
Rok 1921. Pierwszy Spis Powszechny w odrodzonej Polsce

Leszno przed wojną i po wojnie

Z ostatniego przed wojną spisu powszechnego przeprowadzonego w 1931 roku wynika, że Polska liczyła wówczas 32 mln obywateli. Po drugiej wojnie światowej, według spisu z 1946 roku było ich o 8 mln mniej. W jaki sposób przełożyło się to na demografię Leszna? 

– W Lesznie, o dziwo, nie było tak źle – stwierdza dyrektor leszczyńskiego archiwum dr Elżbieta Olender. – Jak się okazuje, przed wojną mieliśmy 21 tys. mieszkańców, a po wojnie było ich tylko 508 mniej, czyli na tle kraju i powiatów wygląda to właściwie bardzo dobrze.

Przyczyn tak niskiego spadku liczby ludności można upatrywać w migracji ludzi ze Wschodu oraz w tym, że Leszno było już wtedy miastem dobrze rozwiniętym, wyposażonym w wodociągi, kanalizację, gazownię i powszechny dostęp do prądu. 


Posłuchaj

3:53
"Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach" Jak przez dziesięciolecia zmieniała się demografia Leszna? (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Repolonizacja Leszna

Z pierwszych powojennych spisów jednocześnie wyłania się proces repolonizacji Leszna – przed wojną wielokulturowego miasta przygranicznego. – Mieliśmy sporo niemieckich mieszkańców, których przed wybuchem wojny było ponad 1600. Natomiast w 1946 roku było ich już tylko 308. Praktycznie zabrakło Żydów. Około 500 osób miało nieokreślony statusie narodowościowy. Miasto zaczynało się zmieniać coraz bardziej w monokulturowe, typowo polskie – wyjaśnia dyrektor archiwum.

Impuls do rozwoju

W połowie lat 70. powstało województwo leszczyńskie, co dało miastu impuls do rozwoju. Przełożyło się to na spory wzrost liczby mieszkańców w latach 1975-1998. Dr Elżbieta Olender opisuje: – W tym okresie przybyło do miasta blisko 26 tys. nowych mieszkańców, w tym sporo ludności z okolicznych wsi. Powstawały nowe miejsca pracy, miasto zaczęło się rozwijać, bo zostało centrum administracyjnym.

"Młodzi pędzą do dużych miast"

Taki stan rzeczy trwał do początku XXI wieku. Miasto przestało być miastem wojewódzkim, więc straciliśmy tzw. urzędy wojewódzkie. – Pamiętajmy, że dzisiaj młodzi ludzie pędzą do dużych miast. Młodzi leszczynianie zamiast wracać do Leszna, zostają w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, czy w innych wielkich miastach – zwraca uwagę rozmówczyni naszego reportera Jacka Marciniaka.

Jedno w demografii Leszna pozostało niezmienne – wyższa liczba kobiet, niż mężczyzn. Żeńska część populacji miasta zawsze przeważała nad męską o ok. 3-4 tys.

„Jak zmieniało się Leszno”/Archiwum Państwowe w Lesznie

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Jacek Marciniak
Data emisji: 06.10.2021
Godzina emisji: 12.18

kr


Polecane