Ważne kino dla dzieci
2021-10-03, 10:10 | aktualizacja 2021-10-03, 17:10
Właśnie trwa 8. Międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Ponownie w wersji hybrydowej: edycja stacjonarna, odbywająca się w 20 kinach całej Polski, kończy się w niedzielę, 3 października. Edycja online zaczyna się już we czwartek, 7 października, i przez ponad dwa tygodnie będzie można na platformie internetowej obejrzeć 130 filmów. O filmach opowiadał dyrektor festiwalu, Maciej Jakubczyk.
Filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje i dokumenty wybrane dla widzek i widzów w wieku od 4 lat pogrupowane zostały w tym roku w 11 sekcji, zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo. W tym roku organizatorzy przypominają o tym, jak ważne jest dla nas dbanie o środowisko, a poprzez tytuły z sekcji "Kino Dzieci gra w zielone" chcą inspirować do działania i dodawać otuchy mającym realny wpływ na ochronę przyrody najmłodszym widzkom i widzom. "Panorama światowa" przybliża codzienność rówieśników z dalekiej Argentyny, Iranu i Korei Południowej, zaś "Panorama europejska" zabiera w podróż po kinie z Francji, Holandii czy Norwegii. "Pocztówka z Belgii" anonsuje dłuższy przystanek, aby poznać zarówno najnowsze, jak i uznane już i wielokrotnie nagradzane filmy z tego kraju. Dla miłośników krótkich metraży są "Krótkie historie", dla moli książkowych, gotowych śledzić losy literackich bohaterów na dużym i małym ekranie, sekcja "Z nosem w książkach". Do tego "Klasyka Kina Dzieci", czyli blok tworzony wspólnie z uczestnikami od początku istnienia festiwalu: tytuły docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów, które możemy oglądać na okrągło. I wreszcie – "Kino Dzieci o wychowaniu", czyli kontynuacja dialogu z dorosłą publicznością, w którym pomogą nam pełnometrażowe filmy wybrane z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach.
Posłuchaj
Jednym z ważniejszych filmów festiwalu "Kino Dzieci" okazało zachwycające wizualnie anime Mamoru Hosody "Belle", sensacja ostatniego festiwalu w Cannes, nagrodzone tam 14-minutową owacją na stojąco. – Uwielbiam filmy, które opowiadają o czymś bardzo konkretnym, o czym potem można porozmawiać. Właśnie takie filmy jak "Belle"” poszerzają naszą wyobraźnię: to co możemy zobaczyć i wyobrazić – mówi Maciej Jakubczyk, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kino Dzieci. – Ten film to jest niesamowity festiwal muzyczno-wizualny, takie wejście w wyobraźnię reżysera, pana Hosody, i jego zespołu. A na dodatek ma bardzo ważne, uniwersalne przesłanie – wskazuje.
Belle | zapowiedź/YouTube Dzieł Edukacji stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Innym, równie pięknym i ważnym filmem jest animacja lalkowa "Nawet myszy idą do nieba", film, który w dużej części powstał w Polsce. – Myszka i lis Rudeusz trafiają do nieba. Okazuje się, że będąc wcześniej wrogami, są teraz w miejscu, gdzie zaczynają się uczyć siebie nawzajem. I sprawdzają czy może jednak mogą sobie zaufać – opowiada o tym filmie Trójkowy gość. – I to jest chyb najważniejsza rzecz: uczą się tego, czy mogą się ze sobą zaprzyjaźnić, mimo że wcześniej mieli poczucie, że nic ich nie łączy – tłumaczy.
Ważna jest również kwestia części wizualnej: – Tak, jak "Belle" jest mangą i prezentuje pewną specyficzna estetykę, to w "Nawet myszy idą do nieba" są lalki. To przepiękne światy, zupełnie inne światy – tłumaczy Maciej Jakubczyk.
ZapowiedźNawetMyszyIdaDoNieba/YouTube Dzieł Edukacji stowarzyszenie Nowe Horyzonty
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 03.10.2021
Godzina emisji: 9.09
pr