Las Miyawaki. Ratunek dla zieleni miejskiej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Las Miyawaki. Ratunek dla zieleni miejskiej?
Zdj. ilustracyjneFoto: Charles Knowles/flick/CC BY 2.0

Las Miyawaki rośnie 10 razy szybciej niż normalny. Czym charakteryzuje się taki las?

Mimo że konsekwentnie wycinamy lasy, to i tak staramy się sadzić nowe, by drzew nie zabrakło. Najgorzej jest w miastach, gdzie parki i skwery ograniczane są inwestycjami. Miłośnicy drzew walczą o miejski drzewostan. Ciekawym pomysłem jest metoda wymyślona pięćdziesiąt lat temu w Japonii, polegająca na tworzeniu w miastach lasów kieszonkowych lub parków. Plany sadzenia tego typu lasów mają powstać również w Polsce.


Posłuchaj

3:29
Las Miyawaki. Jak może zmienić przestrzeń miejską (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Forum Przyjaciół Drzew jest organizowane już po raz piąty. Motywem przewodnim są standardy opieki nad drzewami dla polskich miast, zarządów zieleni, zarządów dróg. Niewątpliwie nie jest łatwo zmieścić w tkance miejskiej tyle drzew, ile potrzebujemy. Bardzo cenne są nasadzenia wzdłuż ulic, mamy działki, można – zamiast budować kolejny biurowiec – w tych miejscach zakładać, jak to się teraz modnie mówi, parki kieszonkowe – podkreśla Piotr Tyszko-Chmielowiec, dyrektor Instytutu Drzewa we Wrocławiu.

– Akira Miyawaki był japońskim botanikiem. W latach 70. wyszedł pomysłem metody lasów miejskich. Las sadzony metodą Miyawaki rośnie nawet 10 razy szybciej niż normalny i po 2-3 latach wytwarza się ściółka leśna. Zbiorowisko leśne osiągalne jest już w ciągu 25-30 lat w porównaniu do zwykłego lasu, któremu zajmuje to nawet do 200 lat – opowiada Agnieszka Tarouquella-Levitan z Fundacji Perspektywa, z gminy Rozwarowo w województwie zachodniopomorskim.

Miyawaki Method of Plantation / Afforestation / Akira Miyawaki / Man Made Forest / Urban Forest / Design-Essentialz

– Najważniejsze warunki samej metody zakładają odpowiednie przygotowanie terenu, przekopywanie, mieszanie z różnymi naturalnymi składnikami odżywczymi, aby była to doskonała baza do wzrostu roślin, do ich ukorzeniania. Ważne jest dobieranie roślin zgodnie z szerokością geograficzną. Sadzi się je ciasno, bo 3-4 na metr kwadratowy, rośliny pozostają ze sobą konkurencji i rosną szybciej. Dostajemy wiele e-maili od stowarzyszeń, inicjatyw, fundacji, które chcą podobne lasy sadzić w miastach – dodaje Agnieszka Tarouquella-Levitan.

W ten weekend w Bolesławcu na Dolnym Śląsku zorganizowano Forum Przyjaciół Drzew, gdzie ekolodzy, architekci i samorządowcy rozmawiają o ochronie miejskiego drzewostanu.

***

Tyt audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 2.10.2021
Godziny emisji: 6.38

mk

Polecane