Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi to miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. Wydarzenie od dwudziestu lat skupia twórców i miłośników tej gałęzi kultury. Co przygotowano w tym roku? 

– Festiwal od początku uczestniczy w przemianach polskiego rynku komiksów. Autorzy od 1991 roku spotkali się w Łodzi i wymieniali opinie z wydawcami. Środowisko komiksowe, nie jest tak duże. Mimo to, łódzki tygiel jest spory. Jesteśmy zakwasem, który pozwalał środowisku rosnąć – mówiła Katarzyna Tośta, rzecznik wydarzenia.  


Posłuchaj

6:08
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W latach dziewięćdziesiątych startowaliśmy z perspektywy, że komiks to twór adresowany dla dzieci i młodzieży. Wszyscy znali Papcia Chmiela i jemu podobnych twórców. Od tego czasu wiele się pozmieniało. Zależało nam, by komiks postrzegany był jako medium szersze i zdecydowanie bardziej adresowane do dorosłych. Aktualnie tytułów dla dzieci ukazuje się znacznie mniej. Można policzyć je na palcach jednej ręki. To, co trafia na rynek, to w znacznej mierze książki dla dorosłego odbiorcy – wyjaśniała.  

– Od początku festiwalu walczyliśmy o to, by komiksy nie były postrzegane jako infantylna rozrywka dla najmłodszych odbiorców kultury. Chcieliśmy pokazać, że to poważne medium władające różnymi środkami wyrazu – dodała.

W programie tegorocznej edycji znalazły się m.in. strefa autografów, strefa gier, cospley i spotkania z twórcami komiksów. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja rozpoczyna się w sobotę, 2 października.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Katarzyna Tośta (rzecznik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi)
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 10.23

zch

Polecane