Światowy Dzień Wegetarianizmu. Plusy i minusy bezmięsnej diety
2021-10-01, 11:10 | aktualizacja 2021-10-01, 12:10
Można żyć i dobrze funkcjonować bez mięsa, ale warto decyzję o jego odstawieniu skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza jeśli cierpimy na jakieś przewlekłe choroby – tak wynika z rozmowy z dietetyczką Natalią Palmowską, przeprowadzonej w Światowym Dniu Wegetarianizmu.
Dieta wegetariańska lub wegańska cieszy się coraz większą popularnością, a w dużych miastach bez trudu można znaleźć restauracje serwujące bezmięsne dania. Czy jednak całkowita rezygnacja z jedzenia mięsa nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie? – Można żyć zdrowo, będąc na diecie wegańskiej bądź wegetariańskiej – twierdzi stanowczo Natalia Palmowska.
Posłuchaj
Zdaniem dietetyczki dieta bezmięsna jest jednak trudniejsza do zbilansowania, zwłaszcza jeśli chodzi o białko. – Musimy pamiętać o tym, że białko ze źródeł roślinnych to białko niepełnowartościowe, niemające pełnego kompleksu aminokwasów, których potrzebujemy do budowy naszych tkanek – mówi Palmowska.
Rezygnacja z mięsa na rzecz większej ilości warzyw może być szczególnie trudna dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami. – Wiele jednostek chorobowych, m.in. choroby autoimmunologiczne, związane ze stawami czy z tarczycą, nie do końca lubi wszystkie warzywa, możemy się nie czuć po nich dobrze w kontekście jelit – ostrzega dietetyczka.
1 października obchodzony jest Światowy Dzień Wegetarianizmu. Został on ustanowiony w 1977 roku przez Międzynarodową Unię Wegetariańską. Do grona sławnych wegetarian należeli m.in. Leonardo Da Vinci, Platon i Albert Einstein. Mięsa nie jada też spora grupa gwiazd show-biznesu, takich jak Paul McCartney, Bryan Adams czy Joaquin Phoenix.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Natalia Palmowska (dietetyczka)
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 6.51
kc