Nowa definicja mobbingu. Rząd rozpoczyna prace nad zmianą w przepisach
2025-01-15, 19:01 | aktualizacja 2025-01-15, 19:01
Polski rząd oficjalnie rozpoczyna prace nad zmianami w przepisach dotyczących mobbingu. Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w tej sprawie. A problem jest ogromny - według danych ponad 90 proc. Polaków doświadczyło w pracy zachowań, które mogą być uznane za mobbing.
Zmiany w przepisach mają dotyczyć między innymi definicji mobbingu. Przypomnijmy, że obecnie obowiązująca wersja ma już 21 lat.
Posłuchaj
Mobbing nazwany na nowo
Co jednak oznacza dla nas zmiana definicji mobbingu? Jak wyjaśnia Anna Makowska, dotychczasowe przepisy utrudniały rozstrzyganie spraw na drodze prawnej. Nowa definicja ma to ułatwić. - Dotychczasowe przepisy były też bardzo trudne w rozstrzyganiu między osobą poszkodowaną i osobą, która dopuściła się takich działań. W związku z powyższym trzeba było bardziej uszczególnić niektóre rzeczy. Trzeba też było bardziej podkreślić fakt, że to krzywdzące działanie - wyjasnia prezeska Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego.
- W Polsce w zasadzie, według starych przepisów, które były trochę wprowadzone ad hoc, mobbing był w zasadzie niemożliwy do udowodnienia, o czym świadczą statystyki. Obecne przepisy mają po pierwsze ułatwić działania pracodawcy. Mówi się w nich o przeciwdziałaniu mobbingowi. Po drugie będzie łatwiej wykazać, co to jest mobbing i czy miało to miejsce. Po trzecie kary za mobbing będą wyższe, a co za tym idzie pracodawca będzie musiał spojrzeć inaczej na mobbera - zaznacza gościni "Pulsu Trójki".
Przeczytaj także
- "Godność Ma Swoje Imię". Dobra Fundacja i Trójka razem przeciw mobbingowi
- Mobbing: problem, o którym w Polsce dopiero zaczyna się mówić
Nowe obowiązki dla pracodawców
Proponowane zmiany w przepisach w znacznej mierze dotyczą pracodawców. Oznacza to, że nowe przepisy nałożą na nich nowe obowiązki. - Zmienić ma się bardzo wiele. To mocne przemodelowanie tego, jak dziś obowiązuje ochrona przed nierównym traktowaniem i mobbingiem - ocenia dr Monika Wieczorek.
- Pamiętajmy, że projekt zakłada także ujednolicenie definicji, które dotyczą naruszenia zasady równego traktowania. (...) Natomiast co mnie cieszy w zapowiadanych zmianach, to położenie dużego nacisku na obowiązek zapewnienia działań prewencyjnych. Nam dzisiaj tego brakuje. Kodeks Pracy zakłada oczywiście obowiązek przeciwdziałania mobbingowi i przemocy, ale nie precyzuje, na czym to polega - zaznacza radczyni prawna.
- Myślę, że nie będzie to wyglądało jak obecnie, że kiedy pracodawca ma do czynienia z mobbingiem dzwoni do nas i prosi o szkolenie. (...) Procedury powinny być w jakiś sposób ujednolicone. W tej chwili, jeśli chodzi o procedury wewnętrzne, nie ma żadnych wskazówek - dodaje Anna Makowska. - Myślę, że pracodawcy też nie mają takich jasnych wykładni, co i jak mają zrobić. A świadomość się zmieniła. Częściej dochodzimy swoich praw jako ofiary, ale pracodawcy też starają się, by atmosfera w pracy była dobra - zwraca uwagę ekspertka.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Monika Suszek
Goście: dr Monika Wieczorek (radczyni prawna), Anna Makowska (prezeska Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego)
Data emisji: 15.01.2025
Godzina emisji: 17.42
qch