Śmierdzący problem ZUK w Puławach. Wszystko przez nieprawidłową segregację odpadów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śmierdzący problem ZUK w Puławach. Wszystko przez nieprawidłową segregację odpadów
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zakładu Usług Komunalnych w Puławach kupił za dwa miliony złotych maszynę do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, ale nie może z niej w pełni korzystać, bo do brązowych pojemników trafiają niewłaściwie posegregowane śmieci. Co jest tego przyczyną? 

– Jakość odpadów bio jest bardzo niska, a przez to urządzenie nie może funkcjonować. Z zebranych odpadów robimy specjalną pulpę, która rozrzedzamy wodą. Trafia ona do miejskiej oczyszczalni ścieków, gdzie przerabiana jest na biogaz wykorzystywany do wytwarzania energii przeznaczanej do funkcjonowania tejże oczyszczalni – tłumaczył Tomasz Wadas, prezes ZUK. 

Posłuchaj

3:22
Nieprawidłowa segregacja odpadów źródłem problemów ZUK w Puławach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Segregacja

– Zakład Usług obsługuje nie tylko naszą gminę. Każda z nich inaczej reguluje sprawy dotyczące segregacji odpadów biodegradowalnych. Mogą być one zbierane w sposób oddzielny  osobno odpady kuchenne, a osobno ogrodowe, lub łączny, jak w przypadku naszej gminy  mówiła Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiskowej Urzędu Miasta w Puławach. 

– Jeśli czystość odpadów byłaby wyższa, koszty znacząco by się obniżyły. Mieszkańcy nie musieliby borykać się ze stale rosnącymi cenami, wynikającymi z nieprawidłowej segregacji odpadów – dodał prezes ZUK. 

Nieprawidłowe nawyki

– Chodzi głównie o czystość odpadów wrzucanych do brązowych pojemników. Znajdujemy tam różne rzeczy, począwszy od gruzu budowlanego i styropianu, po reklamówki z odpadami innego rodzaju – zaznaczył Tomasz Wadas.

– Do pojemników bio wrzucamy: obierki oraz pozostałości z warzyw i owoców, skoszoną trawę, rozdrobnione gałęzie, liście i kwiaty, resztki jedzenia i skorupki jajek. Nie wrzucamy natomiast mięsa, kości, odchodów zwierząt, popiołu z węgla, leków, ziemi oraz kamieni – wyliczała Sylwia Żądełek. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Grabczak
Data emisji: 28.09.2021
Godzina emisji: 11.19

zch

Polecane