Festiwal śpiewającej duszy – 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal śpiewającej duszy – 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Leila Alekto Photo

Utwory muzyki cerkiewnej, pochodzące zarówno z okresu początków chrześcijaństwa, jak i czasów współczesnych, wykonywane przez chóry z całego świata – kilku- i kilkudziesięcioosobowe. W Białymstoku trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". – Muzyka cerkiewna to modlitwa, do której kiedyś stworzono muzykę, a nasz festiwal jest nazywany "festiwalem śpiewającej duszy" – powiedział w "Trójce przed południem" dyrektor wydarzenia Mikołaj Buszko.

Muzyka cerkiewna bez granic

We wtorek 21 września, czyli w dniu otwarcia 40. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, sala Filharmonii Białostockiej pękała w szwach. Tegoroczną odsłonę wydarzenia zainaugurował koncert "Muzyczne perły prawosławia".

W konkursowej części festiwalu swój udział zapowiedziało 28 chórów. Przesłuchania uczestników festiwalu będą trwały od 23 do 25 września. – Jest to muzyka cerkiewna z wielu wieków – od początku chrześcijaństwa po kompozycje współczesne. Utwory są wykonywane przez wszystkie środowiska, w których śpiewana jest muzyka cerkiewna – chóry parafii prawosławnych, ale i katolickich, amatorskie i profesjonalne chóry świeckie, chóry akademickie, chóry dziecięce. Jak twierdzą znawcy, nasz festiwal jest jedynym na świecie, w którym do konkursu stają chóry zawodowe – zwraca uwagę Mikołaj Buszko. 

Posłuchaj

4:47
Mikołaj Buszko o programie 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021" (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Skromne początki

40. edycja festiwalu nie mogłaby zaistnieć w obecnej formie, gdyby nie poprzedzające je dekady spędzone na wysiłkach, by muzyka cerkiewna zawitała na muzycznej i kulturalnej mapie Polski. 

- Zmieniło się wszystko. Kiedy zaczynaliśmy, jedynym miejscem, w którym wybrzmiewała muzyka cerkiewna, był kościół prawosławny. W kilkuset parafiach nie było chórów. Jedynym zespołem w Polsce, który wówczas propagował muzykę cerkiewną, był Zespół Muzyki Cerkiewnej Warszawskiej Opery Kameralnej, prowadzony przez ks. Jerzego Szurbaka – opowiada dyrektor festiwalu. – W chwili obecnej muzyka cerkiewna jest w repertuarze właściwie wszystkich chórów. Festiwal spowodował, że w kilkuset parafiach w Polsce istnieje po kilka chórów, w których śpiewają młodzież, dorośli, a przede wszystkim dzieci. To nas bardzo cieszy.


Posłuchaj

4:37
40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". Historia muzyki cerkiewnej w Polsce (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W ciągu 40 lat istnienia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej wystąpiło na nim ok. 900 chórów z 41 krajów. W tym roku zwycięzców poznamy w niedzielę, 26 września. Wtedy też zaplanowano Koncert Galowy z udziałem laureatów.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Mikołaj Buszko (pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021")
Data emisji: 22.09.2021
Godziny emisji: 10.27, 10.38

kr

Polecane