Miles Smiles. Trójka wspomina Davisa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miles Smiles. Trójka wspomina Davisa
Miles Smiles. Trójka wspomina DavisaFoto: PR

W Programie 3 Polskiego Radia w dniach 21-28 września mogliśmy słuchać premierowego muzycznego cyklu Michała Margańskiego "Miles Smiles. Wspominamy Davisa w Trójce". Jego zwieńczeniem był koncert, podczas którego autorskie interpretacje kompozycji mistrza jazzu w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej zaprezentowała grupa Tribute To Miles Orchestra, pod wodzą Wojciecha Konikiewicza.


Tribute To Miles Orchestra 2021 1200.jpg
Miles lives! Wyjątkowy, dwugodzinny koncert Tribute To Miles Orchestra w Trójce

– Życie jest przygodą i wyzwaniem. Nie chodzi o to, żeby stać tam, gdzie jest bezpiecznie. Ja zawsze byłem sobą. Przez całe życie. Jeśli ktoś chce tworzyć, musi być gotowy na zmiany. Ta myśl Davisa, wykorzystana w dokumencie filmowym "Birth Of The Cool", nakreśla i wyjaśnia, jaką Miles miał osobowość – mówi Michał Margański, autor cyklu dedykowanego wielkiemu muzykowi, który odszedł 28 września 1991 roku.


Posłuchaj

7:11
Miles Smiles. Wspominamy Davisa w Trójce. Cz. 1, 21.09.2021
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

7:48
Miles Smiles. Wspominamy Davisa w Trójce. Cz. 2, 22.09.2021
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

9:33
Miles Smiles. Wspominamy Davisa w Trójce. Cz. 3, 23.09.2021
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:49
Miles Smiles. Wspominamy Davisa w Trójce. Cz. 4, 24.09.2021
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

7:49
Miles Smiles. Wspominamy Davisa w Trójce. Cz. 5, 27.09.2021
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

10:02
Miles Smiles. Wspominamy Davisa w Trójce. Cz. 6, 28.09.2021
+
Dodaj do playlisty
+

By uczcić 30. rocznicę śmierci giganta światowego jazzu, Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalny cykl "Miles Smiles. Wspominamy Davisa w Trójce". W kolejnych odcinkach – emitowanych codziennie około godz. 8.15, od 21 do 28 września (oprócz weekendu) – Michał Margański wspomina życie i twórczość trębacza i kompozytora: począwszy od pomnikowego albumu "Kind of Blue" (1959), poprzez kultowy "Sketches of Spain" (1960), aż po elektryczny "In a Silent Way" (1969) oraz "Bitches Brew" (1969) – pierwszy wykorzystujący cięcie i obróbkę taśm matek.

Na finał, w 30. rocznicę śmierci Davisa, Trójka zaplanowała specjalny koncert. 28 września w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpiła formacja Tribute To Miles Orchestra. – Koncert będzie miał charakter muzycznej audycji radiowej. Po każdym utworze będę rozmawiał na antenie z liderem zespołu Wojciechem Konikiewiczem, komentując zagrany właśnie utwór i zapowiadając kolejny. Takich projektów nikt w Polsce nie realizuje, zatem będzie to niespotykana sytuacja nawiązująca do tego typu przedsięwzięć organizowanych w Stanach Zjednoczonych wiele lat temu. Podobne projekty były także realizowane w TVP na przełomie lat 60. i 70. – mówił Michał Margański, gospodarz wieczoru.

Miles Davis - "So What", źródło: YouTube / Miles Davis

Tribute To Miles Orchestra to zespół grający utwory legendarnego trębacza w nowych, psychodeliczno-futurystycznych wersjach. – Zakładając go przed laty, zgromadziłem najwybitniejszych artystów polskiego jazzu. Przeżyliśmy i wciąż przeżywamy razem niezapomniane chwile, wielokrotnie spotykając się z niezwykle głębokim odbiorem ze strony publiczności. Fenomen ten nie był dla nas nigdy powodem do samozadowolenia czy próżności, raczej skłaniał ku refleksji nad siłą tej muzyki, a może, nade wszystko, sposobem jej wykonywania. Wynik tych przemyśleń był taki, że nigdy nie staraliśmy się tworzyć kopii, we własny sposób interpretując tematy wielkiego trębacza – mówił Konikiewcz.

Grupa zbiera się co roku we wrześniu, czyli miesiącu śmierci Milesa Davisa, by występować w różnych salach koncertowych. Na Trójkowej scenie pojawi się w składzie: Wojciech Konikiewicz – syntezatory, organy, piano, gitara; Cyprian Baszyński – trąbka; Mariusz Fazi Mielczarek – saksofony, flet; Janusz Yanina Iwański – gitara; Marcin Lamch – bas; Marek Surzyn – perkusja; Adam Lewandowski – instrumenty perkusyjne.

Występu można było posłuchać na antenie Trójki, a także zobaczyć – w formie streamingu wideo – na Facebooku stacji, stronie www.trojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Polskiego Radia. Koncert odbędzie się z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zaproszenia można zdobyć, słuchając Trójki.

informacja prasowa / kc

Polecane