Uzdrowiska nie tylko dla seniorów. Coraz więcej chętnych na pobyt w sanatorium

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uzdrowiska nie tylko dla seniorów. Coraz więcej chętnych na pobyt w sanatorium
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wieczorki taneczne, ranki na sportowo i spotkania przy tężniach. Z tym wielu z nas kojarzy się pobyt w licznych uzdrowiskach. Ze względu na powikłania zdrowotne, związane z koronawirusem, coraz więcej uzdrowisk decyduje się jednak na zmianę oferty i adresowanie jej do coraz to młodszych kuracjuszy. 

Do tej pory z pobytu w uzdrowiskach i sanatoriach korzystali głównie seniorzy. – Nie chcemy być dłużej kojarzeni z miejscami adresowanymi jedynie dla osób starszych. Idziemy w kierunku modelu dostosowanego do młodego, aktywnego turysty- kuracjusza, który przy okazji korzystania z zabiegów, aktywnie spędza czas – mówił Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia.

– Rozwijamy trasy rowerowe. Skupiamy się nie tylko na standardzie spacerowym, ale też na trasach bardziej wymagających. Stawiamy na aktywną turystykę w mieście uzdrowiskowym, nie zapominając oczywiście o szlakach pieszych – zapewnił.  


Posłuchaj

3:12
Coraz młodsi kuracjusze w polskich uzdrowiskach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dostosowana infrastruktura

To jednak nie zawsze wystarcza. Duża część uzdrowisk musi zainwestować w nowe obiekty, co nie zawsze jest łatwe. 
Musimy poruszać się w takich obszarach estetyki, które dadzą oczekiwaną wartość dodaną, nie obniżając tym samym architektury miejsca – podkreślił Piotr Franta, architekt i urbanista.

Coraz młodsi kuracjusze

– Pewnym jest, że pandemia zmieniła sytuację i postrzeganiae uzdrowisk. To szansa dla sanatoriów. Wiele osób jest naprawdę zaskoczonych konsekwencjami przechorowania COVID19 nawet w formie łagodnej. Każdy rodzaj choroby, nawet tej dającej późne objawy, niesie za sobą osłabienie, brak napędu, zaburzenia kojarzenia oraz wydolności fizycznej i intelektualnej. To wszystko sprawia, że znacznie obniżył się wiek osób ubiegających się o pobyt w polskich sanatoriach – zauważył 
doktor Jerzy Rajewski, szef Kujawsko-Pomorskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 18.09.2021
Godziny emisji: 7.41

zch

Polecane