Najpierw dobrostan uczniów, potem – wyniki. Czym jest "Budząca się szkoła"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najpierw dobrostan uczniów, potem – wyniki. Czym jest "Budząca się szkoła"?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Syda Productions

Brak ocen, konieczności odrabiania lekcji w domu i możliwość pisania sprawdzianu w grupie, ale przede wszystkim wyrozumiałość dla ucznia i wsparcie jego mocnych stron – na takich zasadach działa już kilkadziesiąt szkół w Polsce. Do "Budzącej się szkoły" dołączają kolejne palcówki. Dwie z nich znajdują się na Dolnym Śląsku.

dziecko angielski 1200.jpg
Do you speak English? Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Edukacja bez przymusu

"Budząca się szkoła" to oddolna inicjatywa wspierająca zmiany w polskiej oświacie. Jej celem jest kreowanie otoczenia sprzyjającego edukacji poprzez brak przymusu, szacunek i dobre relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami. Jedną z takich placówek stała się właśnie Niepubliczna Prywatna Szkoła Podstawowa we Wrocławiu Tikkun Olam.

– Misją naszej szkoły jest współpraca, dialog i empatia. Do tego wyznaczonych jest kilka celów. Jednym z nich są lekkie plecaki. Dzieci uczą się tylko i wyłącznie w szkole, nie muszą nosić lekcji do domu. Nie ma zadań domowych – wyjaśnia dyrektor szkoły Magdalena Wentland-Zjawin. Kolejny cel to zmiana sposobu informowania ucznia o błędach. – Celem zielonych długopisów jest wsparcie ucznia i jego mocnych stron. Nauczyciel podpowiada rzeczy, które są do poprawy – dodaje.

Posłuchaj

4:08
"Budząca Się Szkoła" – rewolucja w polskiej edukacji? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obudź się szkoło!

Tikkun Olam to placówka prywatna, ale "Budzącą się szkołą" może zostać również szkoła rejonowa i wiejska. Przykładem na to, jest szkoła w Skokowej koło Trzebnicy, która wprowadza zmiany już od roku. W Skokowej uczniowie mogą m.in. nie przyjąć proponowanej przez nauczyciela oceny albo pisać sprawdzian w kilka osób Każda ze szkół autonomicznie podejmuje decyzje o zmianach. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna (Radio Wrocław)
Data emisji: 17.09.2021
Godzina emisji: 7.22

kr

Polecane