Niezwykle cenna sztuka niszczenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykle cenna sztuka niszczenia
Banksy "Girl with baloon"Foto: Dominic Robinson/Wikipedia cc-by-sa-2.0

Słynna "Dziewczynka z balonem" - obraz Banksy’ego, częściowo zniszczony przez autora chwilę po tym, jak został sprzedany na aukcji za blisko 1,4 mln dolarów - znowu ma zostać sprzedana. Tym razem jednak jej cena wyniesie, jak sądzą fachowcy, między 4 a 6 mln dolarów. Oznacza to, że w ciągu trzech lat wartość obrazu wzrosła o ponad 300%!


Banksy_wystawa_Koneser_Warszawa_Faroum_1200.jpg
Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Do zdarzenia doszło 5 października 2018 roku podczas aukcji w domu Sotheby’s. Kilka sekund po uderzeniu młotkiem, które przypieczętowało transakcję sprzedaży za 1 042 000 funtów (czyli ówczesne 1 366 672 dolary lub 1 184 360 euro), rozległ się brzęczyk i wbudowana w ramę, ukryta niszczarka zaczęła ciąć obraz na cienkie paski. Zatrzymała się mniej więcej w połowie, co - jak przyznał później sam Banksy - nie było planowane. - Podczas każdej próby działała bezbłędnie - powiedział.


Posłuchaj

3:05
Zniszczony obraz Banksy'ego zyskał na wartości ponad 500 procent! (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

- Wielu artystów awangardowych eksperymentowało z nietrwałymi materiałami, tworzyło sztukę i wkalkulowywało tę zmianę, która następuje w procesie destrukcji materiału, w kształt dzieła - mówi Artur Tajber, artysta i wykładowca krakowskiej ASP. I tłumaczy, skąd bierze się w nas, odbiorcach, przeświadczenie, że obraz, rzeźba to rzeczy stałe, niezmienne: - Materializacja pojęcia dzieła sztuki, utożsamiająca je z określonym przedmiotem, który można przemieszczać, ale którym można też handlować, to jest głównie dorobek XIX-wiecznego akademizmu, który w zasadzie nadal jest obecny.

W przypadku „Dziewczynki z balonem”, która jest adaptacją muralu z 2002 roku, była to jednak akcja mająca na celu protest przeciwko komercjalizacji sztuki, a szczególnie street artu, który w swoim założeniu jest skierowany do wszystkich. Akcją o tyle nieudaną, że dzieło nie zostało zniszczone, jak chciał artysta.

Shredding the Girl and Baloon – The Director's half cut/YouTube banksyfilm


W efekcie powstał nowy obiekt artystyczny, a dom Sotheby's opublikował oświadczenie, w którym nazwał je „pierwszym dziełem sztuki w historii, które powstało na żywo podczas aukcji”. „Pest Control” - organizacja, którą stworzył Banksy, aby potwierdzała autentyczność jego dzieł - zmieniła nazwę obrazu na „Miłość jest w koszu na śmieci”. I właśnie pod taką nazwą zostanie już wkrótce wystawiony na aukcję, gdzie może osiągnąć cenę nawet 6 mln funtów!

- Performance, instalacja, street art to są obszary sztuki mało rynkowe. Wiele zależy od marki artystycznej. Jeżeli np. mówimy o performance, wystarczy wspomnieć o Marinie Abramović - komentuje Anna Niemczycka-Gottfried z portalu zajmującego się rynkiem sztuki. - Aby uchwycić tego rodzaju sztukę, można to zrobić w formie wideo. A graffiti można przenieść ze ściany, wszystko zależy od twórcy i kupującego - dodaje.

- Każdy z tych obiektów jest jedynie przesłaniem, nikt przecież nie utożsamia powieści z książką jako przedmiotem. Przecież już wiemy, że powieść jest na kartkach, w książce, która jest jedynie wehikułem dla treści. Podobnie jest z każdym innym dziełem sztuki - wskazuje Artur Tajber.

Zniszczony obraz Banksy'ego - komentuje dr Magdalena Radomska/YouTube Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 11.17

pr

Polecane