Komunikacja pszczół. Nie tylko bzyczenie i taniec
– Nasilenie dźwięków jest powiązane z aktywnością rodziny i z pewnymi zachowaniami. Obserwacja czy podsłuchiwanie pszczół oznacza podsłuchiwanie całej okolicy – przyznaje prof. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie trwają badania nad zachowaniem owadów.
zdjęcie ilustracyjne
Foto: Sushaaa/Shutterstock
To nie pierwszy raz, kiedy badacze starają się podsłuchiwać i interpretować zachowanie pszczół. – Pierwszym sposobem komunikacji są feromony, królowa, wydzielając je, zachęca robotnice do pracy. Pszczoły są w stanie przekazywać sobie informacje, gdzie znajduje się pożywienie, wykonując specyficzny taniec. Są w stanie pokazywać kierunek i odległość, gdzie to pożywienie się znajduje – wyjaśnia Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.
Naukowcy z Krakowa za pomocą specjalnej kamery obserwowali ruch skrzydeł owadów. Okazuje się, że pszczoły prowadzą "rozmowy" za pomocą wibracji. – Używając takiej specjalnej kamery, która rejestruje tysiące klatek na sekundę, jesteśmy w stanie obserwować, kiedy, jak długo i z jaką częstotliwością ruszają skrzydłami, tak jakbyśmy czytali z ruchu ust – opowiada prof. Adam Tofilski z Uniwersytetu Rolniczego, autor badań.
Film 1. Ruch skrzydeł matki i robotnicy. Komunikacja wibroakustyczna pszczoły miodnej./Pasieka24
Jak dodaje badacz, komunikują się w ten sposób także trutnie, które w powszechnym mniemaniu są leniwe, samolubne, niezbyt rozgarnięte. W wyniku badań okazało się, że porozumiewają się przed opuszczeniem ula na lot godowy. – Komunikują się ze sobą, żeby wylecieć w większej grupie, bo wtedy jest bezpieczniej – wyjaśnia.
DBAJMY O PSZCZOŁY - ŻYCIE PSZCZELEJ RODZINY/CDRBrwinow
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 12.12
gs