Co mówi o nas nasze imię i dlaczego jest tak ważne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co mówi o nas nasze imię i dlaczego jest tak ważne?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Khosro

Imię może decydować o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych i może determinować naszą przyszłość. – Imię jest elementem naszej autoprezentacji, więc może wpływać na to, że będziemy lubiani i postrzegani jako atrakcyjni lub na odwrót – mówi psycholog dziecięcy Agnieszka Gola. Co decyduje o tym, jak jesteśmy oceniani przez pryzmat naszego imienia?

niemowlę dziecko F 1200.jpg
Czy warto nadać dziecku oryginalne imię?

Mariole, Janusze i Grażyny

Z imionami nierozerwalnie związane są stereotypy, najczęściej wyniesione z popkultury. Kilkanaście lat temu z takim stereotypem było łączone imię Mariola, a to za sprawą artysty kabaretowego Igora Kwiatkowskiego, który ze stworzonej na potrzeby skeczy postaci o tym imieniu, uczynił osobę dowcipną i zabawną, lecz niekoniecznie inteligentną. Dziś źródłem takich schematów myślowych jest internet i naśmiewające się z Januszy, Grażyn i "Karyn"  memy.

Stosunek do imion może wynikać także z naszych indywidualnych skojarzeń. – Na podstawie naszego doświadczenia ktoś kojarzy nam się dobrze albo źle. Przykładowo, można przejść fatalne rozstanie z kobietą o imieniu Małgorzata, a więc każda nowo poznana Gosia będzie budzić sygnały ostrzegawcze – tłumaczy Piotr Cielecki, trener rozwoju osobistego.

Posłuchaj

3:19
Co innym mówi o nas nasze imię? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Imię naszą wizytówką

Wybór imienia dla dziecka to jeden z najważniejszych wyborów, przed jakimi stoją rodzice. A ci często kierują się obowiązującą modą. Jednym z czołowych przykładów może być panująca w latach 80. moda na imię Isaura, na cześć tytułowej bohaterki uwielbianej wówczas brazylijskiej telenoweli.

Zanim wybierzemy się do urzędu stanu cywilnego, warto dobrze przemyśleć, jakie imię będzie nosiło nasze dziecko, prawdopodobnie do końca życia. – Najlepiej byłoby, gdyby rodzice wyobrazili sobie różne sytuacje życiowe, w których znajdzie się ich dziecko i pomyśleli nad wyborem imienia w trosce o nienarażanie go na śmieszność. Imię, które nadajemy dziecku w urzędzie to wizytówka w sytuacjach oficjalnych. W sytuacjach prywatnych zawsze można zwracać się do dziecka inaczej, niż przewiduje metryka – doradziła językoznawczyni dr Agata Hącia.

Imiona dla dziewczynek najpopularniejsze w latach 2001-2020/Statystycznie rzecz biorąc

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 7.09.2021
Godzina emisji: 7.17

kr

Polecane