Przemysł to ślady ludzkich rąk. Wystawa "Ludzie z fabryki porcelany"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przemysł to ślady ludzkich rąk. Wystawa "Ludzie z fabryki porcelany"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tony albelton

Rzadko który z nas, przechylając do ust filiżankę z porcelany, zastanawia się, kto ją stworzył i ile zręczności włożył w to, by ją wykonać. Antropolog Ewa Klekot i ceramik Arkadiusz Szwed we współpracy z twórcami z fabryki w Ćmielowie stworzyli unikalną wystawę "Ludzie z fabryki porcelany", której głównym elementem jest unikalny serwis obiadowy "Ślad Człowieka".

zastawa Ćmielów porcelana NAC 1200.jpg
Porcelana II Rzeczpospolitej. Z czego jadały głowy polskiego państwa?

Ślad na porcelanie

Chińska zastawa kojarzy nam się z białymi porcelanowymi naczyniami, ozdobionymi ciemnoniebieskimi wzorami. Na wystawie "Ludzie z fabryki porcelany" możemy zobaczyć miski, talerze, filiżanki i łyżki o klasycznych formach, na których zamiast roślinnych ornamentów widnieją odciski ludzkich palców.

Posłuchaj

7:57
"Ludzie z fabryki porcelany", czyli obecność człowieka w procesie przemysłowego wytwarzania (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Poprosiliśmy pracowników fabryki, żeby wszystko to, co zwykle robią, wykonali ubrani w dwie pary rękawic – jedną parę chroniącą skórę przed solami kobaltu i drugą wykonaną z bawełny, w którą wsiąkał roztwór soli kobaltu. Dzięki temu na wytwarzanych przez nich naczyniach zostały ślady dotyku ich rąk – opisuje dr Ewa Klekot, współautorka projektu i kuratorka wystawy, którą do 12 września można podziwiać w Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie. – Zależało nam, żeby uchwycić ich obecność, bo w procesie przemysłowym zazwyczaj nie myślimy o tych, którzy wytwarzają produkt – wyjaśnia badaczka w rozmowie Katarzyną Cygler.

Opowieść o ludziach

– Ważną częścią projektu "Ludzie z fabryki porcelany" była ingerencja artystyczna w pole badań, czyli współpraca z kolegą ceramikiem Arkadiuszem Szwedem. Zaprojektował on sposób, w jaki w powstającym w fabryce wyrobie można uzyskać widoczne ślady ludzkiej pracy, dotyku ludzkich rąk. Wokół produktu jest też opowieść o ludziach, których ślady na tym produkcie zostały złapane – opowiada Ewa Klekot.

Wywiad z kuratorami wystawy „Ludzie z fabryki porcelany”/Michał Mazur

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Ewa Klekot (kuratorka wystawy "Ludzie z fabryki porcelany")
Data emisji: 2.09.2021
Godzina emisji: 09.31

kr


Polecane