Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej
2021-09-01, 10:09 | aktualizacja 2021-09-08, 00:09
Strzały, które padły 1 września 1939 roku z pancernika Schleswig-Holstein stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli rozpoczęcia II wojny światowej. Jak wyglądają obchody 82. rocznicy wybuchu tego największego i najkrwawszego konfliktu w historii?
Dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku data 1 września jest szczególna, a obchody zawsze uroczyste i wyjątkowe. I w tym roku także są takie. – Oczywiście rozpoczęły się o godz. 4.45 na Westerplatte – opowiada Hanna Mik-Samól, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – W trakcie porannych uroczystości rodzinie st. legionisty Ignacego Zatorskiego, którego szczątki zostały odnalezione na Westerplatte w 2019 roku przez archeologów muzeum, przekazano notę identyfikacyjną. To był wyjątkowy i niesamowicie emocjonalny moment dla wszystkich: dla rodziny, ale także nas, pracowników muzeum – wskazuje.
Posłuchaj
O godz. 9.00, już w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została otwarta wystawa poświęcona westerplatczykom "Kiedy wypełniły się dni... Pochówki polskich obrońców Westerplatte". – To wystawa szczególna: prezentujemy sylwetki polskich obrońców, którzy zostali odnalezieni na Westerplatte podczas prac archeologicznych prowadzonych przez archeologów muzeum – tłumaczy Trójkowy gość. – Pokazujemy ich w sposób szczególny: poprzez artefakty, przedmioty, które zostały przy nich znalezione. To opowieść o człowieku przez pryzmat często bardzo osobistych reliktów przeszłości – dodaje.
W założeniu te znaleziska zostaną wyeksponowane w mającym powstać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Zwieńczeniem dzisiejszych uroczystości będzie widowisko muzyczne "7xWesterplatte", przygotowane pod patronatem honorowym wicepremiera i ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesora Piotra Glińskiego, zostało także objęte patronatem medialnym Polskiego Radia.
Posłuchaj
– To wyjątkowe widowisko będzie się odbywało na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykorzystując najnowsze rozwiązania scenograficzne, przedstawiamy w nim w siedmiu odsłonach opowieść o Westerplatte – zapowiada Hanna Mik-Samól. – Będziemy prezentować przeszłość półwyspu z naciskiem na siedmiodniową obronę we wrześniu 1939 roku, ale także na wydarzenia po roku 1945. Z jednej strony chcemy pokazać historię Westerplatte jako historię o bohaterstwie i o tragedii II wojny światowej. Z drugiej jako miejsce symboliczne, miejsce, które się zmienia, ponieważ na tym obszarze powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – tłumaczy.
W widowisku wezmą udział znani artyści: m.in. Tomson i Baron, Justyna Steczkowska oraz Michał Kowalonek, a całość będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Polską.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Hanna Mik-Samól (rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 01.09.2021
Godziny emisji: 10.23, 10.31
pr