Sławomir Łosowski kończy 70 lat. Artysta o nowej płycie i historii grupy Kombi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sławomir Łosowski kończy 70 lat. Artysta o nowej płycie i historii grupy Kombi
Sławomir ŁosowskiFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Dziś swoje 70. urodziny obchodzi Sławomir Łosowski – klawiszowiec, autor tekstów, główny kompozytor i założyciel zespołu Kombi. Mimo ponad 50 lat na scenie artysta nie spoczywa na laurach – już można słuchać dwóch nowych singli zapowiadających nowy album Kombi, a w przygotowaniu są dwa kolejne. 

kombi koncert_1192 kombi 1200.jpg
Koncert Kombi z okazji 50-lecia pracy artystycznej Sławomira Łosowskiego, założyciela i lidera zespołu

Electrofusion w wykonaniu Kombi

W rok 2021 Kombi weszło z utworem "Minerał życia", a kilka miesięcy później zaskoczyło fanów animowanym teledyskiem do tanecznego "Ale co z tego?". Premiera dziewiątego albumu z premierowymi kompozycjami odbędzie się pod koniec roku i zostanie poprzedzona singlami pod znamiennym tytułem "Jeszcze wszystko przed nami" oraz "Mam Cię w snach". Sławomir Łosowski odwiedził studio Trójki, by opowiedzieć, czego możemy spodziewać się po całej płycie.

KOMBI – Ale co z tego? [Official Music Video] | 2021/Kombi

– To, co robimy na tej płycie, nazywam electrofusion. Łączymy różne elektroniczne gatunki, ale dominantą jest styl i brzmienie Kombi. Niektóre beaty będą zaskakujące, bo ludzie będą kojarzyć je z różnymi gatunkami muzycznymi. Czasami to jest beat popularny w muzyce hiphopowej, czasami jest to beat techno. Jeżeli chodzi o warstwę instrumentalną, bawię się dźwiękami i możliwościami moich syntezatorów – zapowiada klawiszowiec.

Posłuchaj

4:31
Electrofusion w wydaniu Kombi. Dziewiąty album grupy Sławomira Łosowskiego już pod koniec roku (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Zobaczysz, co moglibyśmy osiągnąć"

70. rocznica urodzin oraz 50-lecie pracy artystycznej Sławomira Łosowskiego to okazja do podsumowań i przypomnienia sobie najpiękniejszych momentów w historii Kombi. By opowiedzieć o pierwszym z nich, artysta powrócił do 1969 roku, kiedy to jako 18-latek uzyskał prawo jazdy. 

– Ojciec wyskubał mi forsę, żeby kupić używany samochód. Pojechałem z kolegą perkusistą (Andrzejem Kysiem – przyp. red.), który namawiał mnie do grania, żeby zobaczyć starą poniemiecka Skodę. Andrzej powiedział: "Słuchaj, co ty będziesz kupował samochód? Zostaw to, pojedziemy do Non Stopu w Sopocie. Zobaczysz, jak się gra i co moglibyśmy osiągnąć". W ten sposób namówił mnie do muzyki – wspomina jubilat. 

Posłuchaj

5:06
Początki i pierwsze sukcesy. Historia zespołu Kombi (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Innym ważnym momentem była indywidualna nagroda dla instrumentalisty, jaką Sławomir Łosowski otrzymał na festiwalu Jazz nad Odrą w 1974 roku. – Wtedy doceniono moją wyobraźnię i moje eksperymenty muzyczne. To potwierdziło, że to, co robię, ma sens – mówi muzyk. 

Festiwal piosenki w opolu 1200.JPG
58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu

Kombi na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

W 1984 roku utwór Kombi "Słodkiego miłego życia" wykonany na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu stał się wielkim przebojem. 3 września 2021 roku Kombi znów wystąpi w Amfiteatrze Tysiąclecia, tym razem na koncercie "Od Opola do Opola"

– Kombi na koncertach gra przede wszystkim stare hity i tylko kilka współczesnych utworów, bo ludzie ciągle chcą słuchać tych starych piosenek. Aczkolwiek staram się je ciągle troszeczkę zmieniać, modyfikować, po to, by nadać im pewną świeżość – podkreśla Sławomir Łosowski.

KOMBI – Słodkiego miłego życia/Kombi

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Sławomir Łosowski (klawiszowiec, autor tekstów, główny kompozytor i założyciel zespołu Kombi)
Data emisji: 31.08.2021
Godziny emisji: 10.27, 10.37

kr

Polecane