Już za chwilę pierwszy dzwonek! Ile polscy rodzice wydadzą na wyprawkę szkolną?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Już za chwilę pierwszy dzwonek! Ile polscy rodzice wydadzą na wyprawkę szkolną?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/nata-lunata

Do początku roku szkolnego 2021/2022 został nieco ponad tydzień, a to oznacza nowe wydatki dla rodziców. Trwa okres kupowania podręczników, przyborów szkolnych, zeszytów i wielu innych, mniej potrzebnych, przedmiotów, które dziecko wypatrzyło sobie w sklepie. Ile polscy rodzice wydadzą w tym roku na wyprawki? 

Posłuchaj

2:27
Trwa szał zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jaki koszt poniosą rodzice? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ile wynosi koszt wyprawki dla jednego dziecka?

Z badań przeprowadzonych przez jedną z firm pożyczkowych, wynika, że średni koszt wyprawki szkolnej dla jednego dziecka wyniesie 333 złote. – Zapytaliśmy uczestników badania, w jaki sposób sfinansują zakupy związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Ponad 61 proc. zadeklarowało, że sfinansuje je z bieżących dochodów, 40,7 proc. z programów socjalnych, a 17,8 proc. z oszczędności – informuje Karolina Łuczak, rzecznik firmy.

Wniosek rodzica - tutorial [Dobry Start]/Elektroniczny ZUS

Zrób to sam!

Być może, zamiast sięgać głęboko do kieszeni, warto zwrócić uwagę na tańsze rozwiązania? Jak podpowiada Pani Kasia, matka szóstki dzieci, jednym z nich jest zaangażowanie dziecka w tworzenie własnych przyborów szkolnych. – Warto stawiać na to, żeby dzieci robiły sobie różne rzeczy ręcznie, co dziś jest modne – szyły sobie piórniki, zamiast okładek robiły sobie naklejanki – wymienia.

Organizer na biurko - DIY - Zrób to sam - Organizer na przybory szkolne!📚🖊✂🖍🖌✏/DIY Dla Każdego - Kreatywne Prace Twórcze

Wsparcie dla dziecka jest becenne

Rzecz jasna nie wszystkie pomoce szkolne da się wytworzyć samodzielnie – należy do nich np. plecak. Najtańszy z nich można kupić już za kilkanaście, a najdroższy za kwotę kilkuset złotych. Bez względu na to, ile dokładnie rodzic wyda na wyprawę szkolną, jest coś, w co może go wyposażyć bez względu na zawartość portfela. 

– Najważniejsze jest, żeby uczeń miał przekonanie, że da sobie radę. Gdyby rodzice mogli wyposażyć każdego ucznia klas 1-3 w przekonanie, że jest mądre i samodzielne, poradzi sobie on ze wszystkim innym – przekonuje nauczycielka w szkole podstawowej Aleksandra Kłoczewiak.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 21.08.2021
Godziny emisji: 08.19

kr

Polecane