Historycy są na fali

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historycy są na fali
Foto: źr. PR.

W Polsce corocznie odbywa się kilka konkursów na najlepszą książkę historyczną. Służą one nie tylko nagrodzeniu współczesnych pisarzy, ale i przypomnieniu postaci patronów, wielkich Polaków.

Posłuchaj

Historycy są na fali
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku po raz trzeci rozstrzygnięto konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach - najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.

- Patron nagrody, profesor Oskar Halecki, to postać zapomniana – powiedział w „Klubie Trójki” prof. Wiesław Wysocki, członek jury konkursu. Halecki był wielkim działaczem niepodległościowym, antykomunistą, piłsudczykiem i „szermierzem wolności”, jak nazwał go biograf prof. Janusz Cisek.

Historyk, prof. Wojciech Roszkowski dodał, że Oskar Halecki znacznie wcześniej robił to, o czym dziś pisze Norman Davies. - On podejmował starania, żeby Europa Wschodnia była doceniana przez Zachód, jako równoważna część Europy – powiedział Roszkowski.

Halecki, jako pierwszy, dokonał podziału Europy na Śródziemnomorską, Atlantycką i Środkowo-Wschodnią. Nie bez powodu jest najczęściej cytowanym historykiem polskim w literaturze anglojęzycznej.

Prof. Wysocki przypomniał, że Oskar Halecki odwoływał się do wspólnych korzeni dynastycznych i chrześcijańskich, by pokonać podziały między narodami Europy. – On myślał o federacji w Europie, czyli związku krajów, których historyczne korzenie i polityczne cele były podobne – wyjaśnił. – W jego żyłach płynęła krew wielu ludów Europy Środkowej – powiedział Wysocki.

Goście Trójki wyrazili zadowolenie z faktu, że piśmiennictwo historyczne w Polsce kwitnie, o czym świadczy wzrost ilości wydawanych pozycji oraz organizowanych konkursów. - Historycy są na fali. To jest wynik pasji, zainteresowań, rozwoju kadry naukowej – zauważył Wiesław Wysocki.

Profesor przyznał, że od kilku lat wzrasta też zainteresowanie wśród studentów, młodych ludzi. Jego zdaniem zawdzięczamy to działalności pionu dydaktycznego Instytutu Pamięci Narodowej, który wydaje wiele ciekawych pozycji, a także bezpłatnie przekazuje szkołom teki dydaktyczne. - To jest przekaz niezafałszowany, który z pewnością kształtuje świadomość – dodał Wysocki.

Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego organizowany jest wspólnie przez Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej, i Telewizję Polską. Nominacje pochodzą od wydawnictw, ale także rektorów wyższych uczelni. Patronat honorowy nad tym właśnie konkursem objął prezydent RP.

 

W tym roku nagrodzono następujące książki:

W kategorii książka naukowa - Mieczysława Nurka "Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945-49".

W kategorii książek popularno - naukowych - "Obcy element. Dramatyczne losy oficera KGB w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej" Olega Zakirowa.

Nagrodę publiczności w kategorii książka naukowa zdobyła "Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki" Sławomira Cenckiewicza.

Czytelnicy w kategorii książek popularno - naukowych uznali za najciekawszą "Auto-Moto PRL. Władcy dróg i poboczy" Adama Zakrzewskiego.

 

Aby wysłuchać całej rozmowy "Historycy są na fali” wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.


Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

 


(asz)

Polecane