Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: u3d/Shutterstock.com

Jak będzie wyglądała architektura miast przyszłości? Jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmienią się zamieszkiwane przez nas tereny? W opinii specjalistów coraz częściej można usłyszeć o koncepcji cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Czy to oznacza koniec ogrodzonych osiedli i dobowego monitoringu? Czy pokolenie tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych w okolicy roku 2000, naprawdę pragnie wspólnoty przestrzennej? 

– Mówiąc o przyszłości pod kątem planowania miast, mamy na myśli perspektywę najbliższych 30–50 lat. Warto zadać sobie pytanie, w jakim wieku będziemy w tym czasie. Prowadząc tego typu prace, należy również odnieść się do kontekstu społecznego i zastanowić się, do kogo adresowane będą projektowane teraz przestrzenie. Kim będą przyszli mieszkańcy i czego będą potrzebować – mówiła Agnieszka Labus, urbanista i architekt z Fundacji Laboratorium Architektury 60+.

Posłuchaj

9:49
Miasta przyszłości. Jak wyglądają? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przestrzeń dostosowana do społeczeństwa

– Społeczeństwo się starzeje, a proces ten postępuje. Za 40 lat, w 2060 roku, średnia wieku mieszkańców Polski będzie wynosić około 54 lat. Warto więc zastanowić się, czy nasza przyszłość nie równa się starości. Seniorami tamtych lat będą obecnie młodzi ludzie. To dla nich projektujemy przyszłe przestrzenie. Powinniśmy zidentyfikować ich styl życia, oczekiwania, zachowania i potrzeby. To niezwykle istotne w kontekście zmian i upływu czasu – wyjaśniła architekt.

– Jesteśmy w stanie zaobserwować, że będą oni znacząco różnić się od współczesnych nam seniorów. To osoby, które w dużej mierze nie wyobrażają sobie życia bez nowych technologii, są mniej skłonne do zawierania małżeństw i zakładania rodzin. Stąd wniosek, że pojawi się trend singularyzacji i samotności, która z wiekiem będzie się nasilać. Co więcej, należy zdać sobie sprawę z tego, że pogorszy się stan zdrowia wielu ludzi. Mamy nadzieję, że dzięki nowym technologiom oraz prowadzeniu obserwacji za kilkadziesiąt lat uda nam się unikać barier przestrzennych, które w dzisiejszych czasach stanowią problemy dla osób starszych. Chcemy konsekwentnie pracować nad ich zminimalizowaniem lub całkowitą eliminacją – zaznaczyła. Urbanistyka przyszłości

– Współczesna urbanistyka sprzeciwia się niebezpieczeństwu podziałów i segregacji. Przy projektowaniu miast przyszłości mówimy przede wszystkim o różnorodności. Nawet popularna obecnie koncepcja miast piętnastominutowych, czyli takich gdzie jesteśmy w stanie szybko dostać się do wszystkich niezbędnych punktów, stoi w kontrze do segregowania i tworzenia m.in. osiedli senioralnych. Chcemy nawiązywać do form zamieszkania, które dałyby ludziom poczucie wspólnoty i niezależności. Chcemy, by w razie potrzeby zawsze mogli też prosić o pomoc lub opiekę. Przyczyni się do tego dobrze skomunikowane miasto oraz łatwy dostęp do punktów usługowych. W tym miejscu należy zastanowić się również, co z terenami pozamiejskimi, na których osiedla się coraz więcej osób. Obecnie, w większości przypadków, jedyną formą transportu jest własny samochód – tłumaczyła gość "Trójki do trzeciej". – Niezależnie od podejmowanych decyzji powinniśmy patrzeć na dobro społeczne i poczucie odpowiedzialności – podsumowała. 

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Data emisji: 11.08.2021
Godzina emisji: 12.23

zzch

Polecane